Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do przedszkola?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do przedszkola?
29 maja 2018 Redakcja DZIECI

W pierwszych dniach odprowadzania naszego świeżo upieczonego przedszkolaka możemy napotkać trudności. Nam jako rodzicom może ciężko przyjść pierwsza tak długa rozłąka. Prawdopodobnie jest to też pierwszy raz, kiedy musimy zaufać obcej dla nas instytucji i powierzyć im dziecko.

Co w momencie, gdy my zaciśniemy zęby, będziemy silni, a nasze dziecko zacznie stawiać opory przed pójściem do przedszkola? Związane to może być z kilkoma sprawami. Wydarzenie to jest na pewno bardzo stresujące dla dziecka jeżeli wcześniej nie było one zostawiane pod czyjąś opieką. Płacz i protest tuż przed wyjściem z domu może świadczyć o tym, że dziecko jest jeszcze nieoswojone z otoczeniem, dziećmi czy nową panią przedszkolanką. Kolejnym powodem niechęci dziecka może okazać się poczucie braku uwagi. Maluchowi zaczyna wydawać się, że nie jest już w centrum uwagi i wpada w tak zwany okres buntu przedszkolaka.

Najważniejsza wtedy jest rozmowa. Dziecko musi powiedzieć na głos to dlaczego ma obawy przed pójściem do przedszkola. Musimy dziecku naświetlić, że chodzenie do przedszkola to normalna sprawa. My chodzimy do pracy, ono chodzi do przedszkola. Dobrze jest też wspomnieć parę historii, które wydarzyły się nam podczas tego okresu (oczywiście pozytywne).

Jeżeli dziecko w domu zachowuje się spokojnie, a tuż przed drzwiami przedszkola wpada w płacz i histerię musimy pamiętać żeby być konsekwentnym. Nie możemy ulec dziecku i zabrać je do domu. Wtedy problem nie zniknie. Pamiętajmy też o nie robieniu przerw w ciągu tygodnia. Nie dawajmy dziecku „odpocząć” od przedszkola wysyłając je na parę dni do dziadków. Zrobi to tylko niepotrzebne zamieszanie. Wielu specjalistów radzi również, żeby to tata, a nie mama odprowadzali dziecko do przedszkola. Rozstania z tatą są podobno mniej bolesne niż z mamą.