Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Czy twoje dziecko wie co zrobić gdy się zgubi?

Czy twoje dziecko wie co zrobić gdy się zgubi?
28 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Okres wakacyjny to czas wypoczynku. Niestety wakacje również wiążą się ze wzrostem liczby zaginionych dzieci. Jak przygotować dziecko na to kiedy się zgubi? Mamy dla was kilka rad, które pomogą wam w takiej sytuacji. Mamy jednak nadzieje, że nie będziecie musieli wykorzystywać tego w praktyce. 

Naucz dziecko, jak się nazywa
Najważniejsza jest by twoje dziecko potrafiło powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka. Ucz tego podczas zabwy i raz na jakiś czas powtarzaj. Musimy pamiętać, że trzy- i czterolatki szybko się uczą, ale równie szybko zapominają. Starsze dziecko możecie nauczyć również waszego numeru telefonu.

Kup identyfikator/ opaskę na rękę
Niestety pod wpływem stresu dziecko nawet bardzo rezolutne może zapomnieć nazwiska. Wiele ubrań dla dzieci ma specjalne naszywki do uzupełnienia z danymi. Nie wpisuj tam wszystkich danych wystarczy imię i numer twojego telefonu. W internecie można znaleźć też specjalne bransoletki, na których można wpisać numer telefonu. Jeśli twoje dziecko zgubi się na przykład na plaży osoba, które je znajdzie będzie miała możliwość szybkiego skontaktowania się z tobą.

Uczmy dziecko kim jest policjant/ochroniarz
Podczas spacerów z dzieckiem pokazujmy mu policjantów bądź ochroniarzy i tłumaczmy, że w sytuacji gdy się zgubi może podejść do takiej osoby i powiedzieć, że szuka rodziców.

Oprowadź dziecko po nowym terenie
Jeżeli znajduje się w nowym miejscu warto nauczyć dziecko gdzie co się znajduję podczas spaceru. Możecie zamienić się rolami. Dziecko niech na chwilę stanie się dorosłym który ma zaprowadzić was na plażę czy do restauracji. Pokazujcie mu też charakterystyczne miejsca. Powiedzcie dziecku, że w momencie gdy się zgubi ma stać na przykład w tym miejscu, a wtedy wy je tam znajdziecie.

Ucz dziecko na przykładzie bajek
Bardzo dobrym przykładem jest „Czerwony Kapturek”. Bajka ta może nauczyć dziecko, by nie wdawało się w rozmowę z nieznajomymi (wilk) i nie wolno z nimi odchodzić (zbaczać ze ścieżki) nawet jeżeli obiecuje dziecku, że da mu cukierki albo pokaże coś fajnego. Warto raz na jakiś czas czytać tą bajkę dziecku, a następnie porozmawiać z nim o tym co główna bohaterka zrobiła źle. Dzięki tej bajce można też pokazać dziecku, że zdarzają się osoby, które są bardzo miłe, ale mają złe intencje.