Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Efekt batmana” czyli jak poradzić sobie z brakiem koncentracji u dziecka

„Efekt batmana” czyli jak poradzić sobie z brakiem koncentracji u dziecka
29 czerwca 2018 Redakcja DZIECI

W badaniu udział wzięło 180 dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zostały one podzielone przez naukowców na trzy różne grupy. W jednej z nich dzieci mogły przebrać się za postacie fikcyjne takie jak Batman, Roszpunka i wiele innych. 

Każda grupa otrzymała 10 minut na wykonanie dość nudnych zadań na komputerze. Jeśli chcieli, w dowolnej chwili mogli też pójść grać do sali obok. Dzieciom bez kostiumów powiedziano, że mają się zachowywać naturalnie – być sobą. Dzieciom w kostiumach powiedziano, że mają wczuć się w postać, której kostium noszą.

Co się okazało? Dzieci w kostiumach wykonały znacznie więcej pracy!

Opinia naukowców: połączenie dwóch elementów – z jednej strony rozproszenia uwagi, z drugiej odzwierciedlania tzw. wartości aspiracyjnych (poprzez przyjęcie przez dzieci innej tożsamości), wspiera ich wytrwałość w działaniu.

Sukces często wymaga wytrwałości i przejścia przez pewne „nieprzyjemności ” – mówią naukowcy. Nikt nie lubi nudnej i żmudnej pracy, ale jest ona bardzo częstym elementem naszej edukacji i życia. Dlatego wytrwałość jest tak cenną cechą. Można ją wspomagać. W przypadku dzieci, jak jasno wynika z badań, warto to robić poprzez zabawę. Fikcyjne postacie mają realna moc! 

Warto zachęcać dzieci do wykonywania „nudnych” zadań właśnie poprzez zabawę, bo czy wtedy jest to zadaniem narzuconym czy może misją do wykonania?


źródło: https://www.ofeminin.pl/dziecko/mam-dziecko/efekt-batmana-sposob-by-dziecko-mialo-lepsze-wyniki-w-nauce-sprawdzone-naukowo/2390en6