Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak reagować na faux pas naszych dzieci?

Jak reagować na faux pas naszych dzieci?
26 lipca 2018 Redakcja DZIECI

„Mamo, a dlaczego ta pani jest taka gruba?” słyszysz w sklepie od swojego kilkulatka? I co wtedy zrobić? Nakrzyczeć na przedszkolaka, zapaść się pod ziemię czy może na spokojnie wytłumaczyć, że pani lubi sobie zjeść? 

Uczymy swoje dzieci mówić prawdę, ale jednak chcemy by niektóre rzeczy przemilczały. Czy idzie to jakoś pogodzić?

Szczere dziecko powtarza to, co słyszy i widzi
Rodzinne spotkanie, miła atmosfera, a wtedy twoje dziecko oznajmia, że jego ciocia to stara panna. Masz ochotę zniknąć z ziemi, ale pomyśl czy czasem kilka dni temu nie powiedziałaś tego do swojego męża, gdy dziecko znajdowało się niedaleko was?
Dla dziecka coś jest albo czarne albo białe. Jeśli kilkulatek coś widzi bądź słyszy to uważa, że ma jak najbardziej prawo o tym mówić. Dziecko nie zdaje sobie sprawy, że może to sprawić komuś przykrość. 

Małe dzieci nie potrafią dochować tajemnicy
W rozmowie ze swoim dzieckiem stwierdziłaś, że nie lubisz kiedy wasi sąsiedzi przychodzą z wizytą ponieważ zawsze za długo siedzą. Proszenie dziecka o to, żeby ciebie przed nimi nie zdradziło nic nie da. Gdy sąsiedzi przyjdą z następną wizytą dziecko na pewno podzieli się tą tajemnicą z nimi.
Trzeba pamiętać, że kilkuletnie dziecko mówi często to o czym właśnie myśli. Dlatego, kiedy zobaczy sąsiadów pierwsze co przyjdzie mu do głowy to tajemnica mam.

Jak nauczyć dziecko unikania gaf

 • Czy jeżeli taka szczerość jest u dziecka naturalna to czy możemy mu na taką wolność pozwolić? Oczywiście, że nie! Właśnie po to są rodzice, żeby powiedzieć i wytłumaczyć dziecku, że takie słowa mogą doprowadzić do kłopotliwych sytuacji.
 • Zachowaj ostrożność z tym co mówisz przy dziecku, nawet jeżeli wydaje się tobie, że dziecko jest zajęte rozmową to lepiej żebyś nie rozmawiała przy nim o czymś czego nikt inny ma nie usłyszeć.
 • Tłumacz wagę takich słów i że mogą sprawić przykrość.
 • Możesz poprosić dziecko, żeby pytania zaspokajające jego cierpliwość zadawało tobie na ucho. Pamiętaj jednak, że nie możesz zbywać dziecięcych pytań milczeniem.
 • Naucz też dziecko mówić przepraszam. Gdy dziecko powie swojej babci, że jest strasznie gruba, przeproś ją za to i wytłumacz dziecku dlaczego również powinno przepraszać. Nauczy to twoje dziecko, że mimo sprawienia komuś przykrości zawsze można to naprawić.
 • Ale najważniejsze jest zachowanie spokoju i zimnej krwi. Niech twoje dziecko wie, że może na ciebie liczyć nawet jeśli popełniło jakąś gafę.

Jak nie wolno ci reagować na gafę dziecka?

 • Najważniejsze jest panowanie nad swoimi emocjami.
 • Nie obrażaj się na dziecko. Przecież ono jeszcze nie wie, że niektórych rzeczy nie wypada mówić.
 • Nie zabraniaj jemu zadawania pytań. Jak wcześniej wspominaliśmy można poprosić dziecko, żeby niestosowne pytania zadawało na ucho. Nie można czekać z odpowiedzią na nie. Jeżeli dziecko jej nie uzyska to poszuka odpowiedzi gdzieś indziej i nie koniecznie będzie to mądrzejsze źródło.
 • Nie zawstydzaj dziecka. To nie powód do wstydu jeżeli dziecko jest po prostu czegoś ciekawe. Gorzej właśnie jeżeli dziecko nie ma zamiaru zaspokajać tej ciekawości.
 • Nie zastraszaj. Jeżeli nie chcesz żeby dziecko wydało jakąś tajemnice po prostu jej mu nie mów, bo groźby w niczym tutaj nie pomogą dziecko tak czy siak powie to przy najbliższej okazji.