Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Podróż samochodem z dzieckiem bez fotelika?

Podróż samochodem z dzieckiem bez fotelika?
18 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Zastanawiasz się czy twoje dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym? Powinno jednak polskie prawo dopuszcza kilka wyjątków, które przedstawiamy poniżej.

Kiedy dziecko nie musi jechać w foteliku?
Obowiązujące przepisy przewidują parę wyjątków od obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach:

  • Większość fotelików dla starszych dzieci przeznaczone jest do wagi max 36 kg. Dlatego jeżeli twoje dziecko ma 135-150 cm i waży więcej niż 36 kg to może jechać tylko z zapiętymi pasami. 
  • Masz trójkę dzieci, a na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki? Dziecko powyżej trzeciego roku może jechać pomiędzy dwoma fotelikami oczywiście jeżeli ma zapięte pasy.
  • Jeśli czeka cię podróż taksówką nie musisz brać ze sobą fotelika –  nie jest on obowiązkowy w taksówce, ale również w samochodach policji, służb medycznych, miejskich czy straży granicznej.
  • Jadąc autobusem również nie musisz posiadać fotelika. Jeśli jednak posiada on pasy bezpieczeństwa musisz pamiętać o obowiązku zapięciu ich dziecku.

Co jeśli w samochodzie nie ma pasów?
Jeśli jesteś fanem starych samochodów musisz pamiętać, że nie możesz przewozić nim dziecka. Większość tych aut nie posiada pasów bezpieczeństwa, których obowiązek zapięcia dziecku jest prawnie zapisany.

Pamiętaj też, że za przewożenie dziecka bez fotelika – poza wymienionymi wyżej sytuacjami – grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.