Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zabawa poprzez recykling

Zabawa poprzez recykling
19 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Kiedyś będąc dzieckiem posiadaliśmy kilka lalek, pluszaków i klocki. W dzisiejszych czasach przeciętne dziecko posiada od groma zabawek, ale niestety posiada zmniejszoną zdolność samodzielnej zabawy. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu jego twórczości i samodzielności warto zaproponować mu zabawę poprzez materiały do recyklingu, których w naszych domach nie braknie. W co się bawić, co można stworzyć, gdy w domu mamy do dyspozycji butelki, gazety bądź trochę kleju i farby?

Pojemnik na kredki – dół plastikowej butelki. Niech dziecko narysuję linię cięcia ( fale, kocie uszy, cokolwiek mu przyjdzie do głowy). Rodzic może pomóc w wycięciu tego kształtu. Dziecko może później ozdobić to jak tylko zachce. Przydadzą się farby, jakaś wełna, cekiny, kolorowy papier itd.

Papier mache – czarno białe gazety i tektura. Rozdrobnione kawałki papieru bądź tektury namacza się w kleju zrobione z wody i mąki. W ten sposób można przygotować własnoręczne figurki dowolnego kształtu. Figurki z tego materiału są lekkie i w miarę wytrzymałe. Ich powierzchnia idealnie nadaje się do malowania.

Kolaż –  zdjęcia z kolorowych czasopism. Nożyczki, karton/kartka i trochę kleju nic więcej nie potrzeba. Dzięki temu dziecko może przedstawić jakiś obraz na przykład swojej wymarzonej podróży.

Kartonowe budowle – karton, flamastry, farba, papier samoprzylepny czy też zwykła folia aluminiowa. Wielkość kartonu należy dobrać do tego czy ma to być budowla dla dziecka czy może dla jego zabawki. Z takiego kartonu można zbudować wszystko zaczynając od zamku a kończąc na promie kosmicznym.

Pokaz mody – wszystkie materiały z recyklingu sprawdzą się do przygotowania kostiumów dla dziecka bądź jego zabawek. Pocięte butelki to idealne bransoletki, papier może posłużyć za koronę, a gazety można przerobić na spódniczki.

To tylko kilka z wielu możliwości. Jeżeli pokażemy je naszemu dziecku i damy w zabawie wolną rękę na tyle, na ile jest to możliwe i bezpieczne to z pewnością nie raz zaskoczy nas swoimi pomysłami.