Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„12 dziecięcych wyzwań”. Recenzja

„12 dziecięcych wyzwań”. Recenzja
2 lutego 2023 Redakcja DZIECI

12 trudności

Wśród różnych książek dla dzieci i młodzieży, które ukazują się obecnie warto ze szczególną uwagą przyglądać się tym, które w swoim założeniu mają nieść wsparcie w trudnych sytuacjach. Nie da się ukryć faktu, że szkoła to miejsce, które jest społecznym poligonem doświadczalnym, nasze dzieci spotykają się z różnymi sytuacjami, także tymi o charakterze niejednoznacznym, stresującym czy wręcz niebezpiecznym. Są to prawdziwe problemy, które przeżywane w samotności mogą mieć olbrzymi wpływ na rozwój dziecka, jego poczucie własnej wartości czy relacje z otoczeniem. Jeśli wyposażymy jednak nasze córki i synów w mądre słowa, miłość i zaufanie damy im nie tylko kompetentne narzędzia w trudnej sytuacji, ale też swoisty wewnętrzny przewodnik, własny układ nawigacji, który pozwoli im uważniej i mądrzej żyć w dorosłości.

„12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak poradzić sobie z problemami” (wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej / Publicat, 2021) to zbiór niedługich opowiadań odzwierciedlających różne problemy dzieci w wieku szkolnym. Do współtworzenia tomu zostali zaproszeni: Anna Czerwińska-Rydel, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka oraz Maria Szarf, całość zilustrowała Eluta Kidacka.

W tym cennym zbiorze opowieści nie brakuje wątków ważkich i bliskich niejednemu dziecku. Postawa silnie wymagającego nauczyciela, który nie potrafi docenić wysiłku dziecka uwypuklając między innymi cechy jego wyglądu. Postać wyrazistego chłopca, który lubi przekraczać granice i rzuca wyzwania swojej paczce proponując niebezpieczne zabawy. Agresywne zachowania między rodzeństwem, które mają silny wpływ na relacje rówieśnicze w szkole. Imponujący młodszym dzieciom trzynastolatek ukrywający się pod awatarem, który na prośbę ujawnienia tożsamości znika z wirtualnego świata…

Literaci pochylają się nad sytuacjami, które mogą spotkać każde dziecko, niezależnie od rodzaju szkoły, zaplecza rodzinnego, statusu materialnego czy miejsca zamieszkania. Ważne jest, by budować relację z dzieckiem opartą na zaufaniu do osób dorosłych, umacniać jego poczucie, że może się zwrócić z każdym problemem do mamy, taty czy innych opiekunów. Dzieci mają w sobie naturalny kompas, który potrafi im podpowiedzieć dobry kierunek, jeśli czują wewnętrzną moc, poczucie sprawczości i wiarę w swoją intuicję.

Barbara Górecka / Dom Bajek