Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

5 powodów, dla których półkolonie zimowe to dobry pomysł na ferie

5 powodów, dla których półkolonie zimowe to dobry pomysł na ferie
16 grudnia 2021 Redakcja DZIECI

Zima w mieście Poznań? Koniecznie z Papugą! Odlotowe półkolonie zimowe 2022 już za kilka tygodni.

Uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej w większości z utęsknieniem czekają na ferie zimowe. I choć aura za oknem nie obiecuje śniegowych szaleństw to dzieci i tak kojarzą ten czas z beztroską zimową zabawą. Rodzice jednak nie zawsze są równie entuzjastycznie nastawieni, szczególnie kiedy nie są w stanie zorganizować wypoczynku na śniegu w rodzinnym gronie. Podpowiadamy zatem, jak można zorganizować dzieciom radosne i bezpieczne ferie w mieście, i dlaczego półkolonie zimowe to naprawdę dobry pomysł.

1. Kto się tym wszystkim zajmie?
Wielu z nas marzy o zimowej wyprawie w góry i szaleństwie na stokach narciarskich. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasem rodzice stają w obliczu dużego wyzwania – dziecko przez dwa tygodnie nie chodzi do szkoły, nie zawsze chce i może zostać w domu samo lub pod opieką dziadków czy starszego rodzeństwa, a do tego bardzo chce spędzić ferie zimowe w atmosferze dobrej zabawy i przygody. Pojawia się pytanie, jak w takiej sytuacji zapewnić dziecku opiekę, posiłki, aktywność na świeżym powietrzu i choć odrobinę rozrywki. Dobrym pomysłem są półkolonie zimowe. W Papudze organizujemy dzieciom czas od 8.00 do 17.00, zapewniamy zdrowe obiady, dbamy o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, spędzamy czas na świeżym powietrzu, organizujemy tematyczne aktywności i gry, budujemy relacje. Uczestnikami opiekują się doświadczeni animatorzy, a bogate programy animacyjne gwarantują świetną zabawę.

2. W grupie siła!
Warunki pandemiczne sprawiły, że naszym najmłodszym coraz częściej przytrafia się izolacja od rówieśników – czasem z powodu kwarantanny, czasem z powodu choroby lub zmiany organizacji zajęć. Kwestie bezpieczeństwa są oczywiście ogromnie istotne (dlatego na półkoloniach w Papudze przestrzegamy wymaganych procedur sanitarnych), jednak, kiedy tylko to możliwe, warto dawać dzieciom możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami, integracji i zespołowego działania. Na półkoloniach w Papudze uczestnicy mają zajęcia w małych 10-15-osobowych grupach – integrują się, wykonują wspólnie zadania, projekty plastyczne i eksperymenty, mają też czas na zabawę i szaleństwo podczas wyjść na dwór i zajęć świetlicowych. Szczególnie po trudnych doświadczeniach zamknięcia w domu w związku z nauczaniem zdalnym, łatwo zaobserwować, że w dzieci w grupie wyraźnie wstępuje nowa energia!

3. Ferie są po to, żeby odpocząć…
Nietrudno czasem ulec pokusie, by próbować zorganizować dzieciom ferie „produktywnie”, zachęcając je do nadganiania materiału szkolnego. Czy to zawirowania związane z nauczaniem zdalnym, czy osobiste problemy z opanowaniem jakiegoś przedmiot – feryjne dwa tygodnie mogą sprawiać wrażenie doskonałego czasu na nadrobienie zaległości lub przygotowywanie do konkursów i realizację dodatkowych projektów szkolnych. Warto mieć jednak przy tym na uwadze, że ferie zimowe to także moment na to, by odpocząć od szkolnej atmosfery. Nie namawiamy do rezygnacji z tego, co ważne dla dzieci i rodziców, zachęcamy jednak by pamiętać o odpoczynku i relaksie – wszyscy go potrzebujemy! Godziny spędzone na półkolonijnych aktywnościach to godziny z daleka od ekranu i podręczników, pozwalające na jakiś czas zapomnieć o obowiązkach. Organizując turnusy tematyczne, staramy się zaplanować je tak, by były dla dzieci jak najbardziej atrakcyjne; zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach plastycznych, kulinarnych i naukowych, do angażowania się w gry i zabawy ruchowe, do współpracy przy projektach, ale i odpoczynku na świeżym powietrzu.

4. … ale nauka przecież nie musi być męcząca!
Młode mózgi lubią się uczyć. Niekoniecznie w ławce i z podręcznika, a przede wszystkim w działaniu, eksperymentowaniu i zabawie. Ferie w mieście nie muszą oznaczać czasu spędzonego przed telewizorem czy ekranem komputera, a zgoda na to, by w ferie wypocząć, nie musi być równoznaczna z brakiem intelektualnej aktywności. Planując półkolonie zimowe 2022, wybraliśmy tematy, które pozwolą naszym Uczniom zdobywać wiedzę o otaczającym ich świecie – tej zimy udamy się w podróż na bieguny oraz przyjrzymy się działaniu 5 zmysłów – wszystko w przyjemnej, zabawowo-doświadczalnej formie, która pozwoli chłonąć wiedzę wręcz prosto z zimowego powietrza.

5. Kreatywnie i językowo!
Na zajęciach językowych nierzadko obserwujemy, że uczniowie po przerwie potrzebują długotrwałej rozgrzewki, by przypomnieć sobie, czego uczyli się przed feriami. Wynika to najczęściej z tego, że podczas wolnych tygodni niekoniecznie mieli kontakt z językiem obcym, nawet w formie zabawy czy oglądając anglojęzyczne filmy lub grając w gry. Uczestnicy półkolonii w Papudze z pewnością nie wypadną z rytmu, gdyż podczas zimowych zabaw będą otoczeni językiem angielskim. Na każdym turnusie jeden z animatorów porozumiewa się z dziećmi wyłącznie w języku angielskim – pozwala to pokazać im, że to użyteczne narzędzie rzeczywiście służy komunikacji z drugim człowiekiem w codziennych, przyjemnych okolicznościach.

Zapraszamy Was serdecznie do Papugi na półkolonie zimowe 2022. Tegoroczne półkolonie dla dzieci w Poznaniu to dwa tygodniowe turnusy w trzech lokalizacjach do wyboru. Bawcie się z nami na Piątkowie, Podolanach lub Ratajach. Wybierzcie termin, temat i zarezerwujcie swoje miejsce!

Więcej szczegółów:
https://papuga.edu.pl/polkolonie-dla-dzieci-poznan/polkolonie-zimowe/

Zapisy:
zapisy@papuga.edu.pl
/ 511 124 558