Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Podróż do przyszłości. Recenzja

Podróż do przyszłości. Recenzja
11 marca 2021 Redakcja DZIECI

Fascynacja człowieka sztuczną inteligencją nie jest zjawiskiem najnowszym, samo pojęcie pojawiło się w świecie naukowym już w 1956 roku konferencji w Dartmouth, podczas wystąpienia słynnego naukowca Johna McCarthy’ego, późniejszego laureata Nagrody Turinga. To z jego osobą łączy się intensywny rozwój badań nad tym zjawiskiem. Pojęcie sztucznej inteligencji co jakiś czas powraca także w świecie popkukltury – w książkach science-fiction czy filmach karmiąc umysły przeciętnego obywatela, a kolejne doniesienia o postępach w pracach nad „ludzkim” robotem szeroko interesują opinię publiczną.

Tymczasem w domu Alicji pojawiła się Basia – robot antropomorficzny. Nigdy nie śpi, nie jest zmęczona czy głodna, za to staje się coraz mądrzejsza i nieustannie zdobywa nowe umiejętności. Jej postać jest przyczynkiem do bardzo ciekawych obserwacji życia splecionego z nauką, opisanych w książce „Alicja w krainie przyszłości czyli jak działa sztuczna inteligencja” Ryszarda Tadeusiewicza i Marii Mazurek (wyd. Mando / WAM, 2019).

Alicja z tatą i wujkiem Matim, dzięki obserwacji Basi, stawiają ważne pytania i wspólnie szukają na nie istotnych odpowiedzi:

  • co to jest myślenie?
  • czym jest sztuczna inteligencja? Kiedy z niej korzystamy?

W ten intrygujący sposób czytelnik zostaje wciągnięty w fascynującą opowieść o historii komputerów, programowania, szukania innowacyjnych rozwiązań w służbie człowiekowi. W opowieść wplecione są definicje takich pojęć, jak bot, logika rozmyta czy test Turinga, przywoływane są kolejne kroki milowe w rozwoju badań oraz osiągnięcia ważnych postaci świata współczesnej nauki. Alicja mądrze dyskutuje z tatą i wujkiem (specjalistą w temacie), zadaje proste, acz kluczowe pytania i zaskakuje logiką wypowiedzi, co nie tylko jest trafnym sposobem na klarowne wytłumaczenie dzieciom przeróżnych zagadnień związanych z głównym wątkiem książki, ale też kolejnym krokiem w przełamywaniu schematu, w świetle którego świat nauki jest zamknięty dla dziewczynek.

W publikacji zaskakuje też śmiały dobór problemów – autorzy z jednej strony wyjaśniają, w jaki sposób sztuczna inteligencja już funkcjonuje w naszym codziennym życiu, zestawiają ze sobą idee i marzenia z rzeczywistością, snują pozytywne wizje przyszłości, nie uciekając jednak od lęków, które wywołuje wyobrażenie świata zdominowanego przez maszyny.

Marcin Wierzchowski zaprojektował szatę graficzną książki w charakterystycznie zgeometryzowany i uproszczony sposób określając jej nowoczesny charakter. W wielości elementów kompozycji można odczytać logikę i dość klarowny układ, dodatkowym ubarwieniem całości są liczne wątki humorystyczne ukryte na kolorowych stronach.

Niezależnie od osobistych poglądów na temat wzrastającej cyfryzacji codzienności nie jesteśmy w stanie uniknąć jej wpływu na nasze życie. Może więc zamiast obrażać się na wszędobylskie systemy warto przyjrzeć się im z bliska? „Alicja w krainie przyszłości” to książka sprzed dwóch lat, zatem została opublikowana przed pandemią, która zdecydowanie wpłynęła na wzrost znaczenia informatyki także w życiu dzieci. Jest to zatem tym bardziej potrzebna książka – niosąca wiedzę, ale także stawiająca ważne pytania.

Barbara Górecka / Dom Bajek