Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„3..2..1…START!”. Recenzja.

„3..2..1…START!”. Recenzja.
13 grudnia 2019 Redakcja DZIECI

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się zestawienia czynności, których każde dziecko powinno doświadczyć nim skończy 13 lat. Wiele z nich koncentrowało się wokół przyrody – nocy spędzonej pod namiotem czy przy ognisku, wspinania się na drzewa, budowania szałasów… Ten inspirujący spis ma wspomóc rodziców w budowaniu szczęśliwego dzieciństwa, ale także wzmacnianiu poczucia sprawczości czy własnej wartości naszych dzieci.

Tymczasem Mathilda Masters idzie krok dalej – proponuje 321 wiadomości z różnych dziedzin wiedzy, które powinien poznać każdy człowiek do 13 roku życia. „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” (wyd. Nasza Księgarnia, 2019) to arcyciekawe kompendium szeroko rozumianej wiedzy o świecie. Ten świetnie zbilansowany zestaw informacyjny w jasny i czytelny sposób zestawia ze sobą dane z takich obszarów nauki, jak biologia, zoologia, historia, kultura fizyczna, geografia, chemia, fizyka, nauki o języku, astronomia… wszystko podane tak, by nie przytłoczyć dorastającej głowy, a nawet przeciwnie – dać młodemu czytelnikowi impuls do poszerzania wiadomości, które już posiada.

Lektura tej książki nie zamyka się zresztą w wieku dziecięco-wczesnonastoletnim, mądre ciekawostki zaintrygują także osoby dorosłe. Czyż nie jest bowiem czystą przyjemnością poznać dietę zawodników sumo, poczytać o rycerzach – kobietach, odkryć najdziwniejsze muzea świata (MOBA – Museum of Bad Arts, Muzeum Drutu Kolczastego czy Muzeum Włosów?) czy dowiedzieć się, że po fińsku Kaczor Donald to Aku Ankka? I czegokolwiek byśmy nie dotknęli w tej książce –jedno jest pewne, jej lektura nie tylko wpływa na erudycję, ale także niesie w sobie krzepiącą wieść o tym, jak bardzo piękny i różnorodny jest świat. Pozwala także nabrać nieco dystansu do samego siebie.

„321 superciekawych faktów…” zilustrowała Louize Perdieus wybierając wyważony balans między rysunkiem szczegółowo-encyklopedycznym a prostym językiem komiksu. Uproszczone zgrafizowane rysunki niosą w sobie dalekie echo rycin obecnych w kompendiach wiedzy o świecie, ich atutem jest lekkość i żart, który nie przytłoczy czytelnika.

Nie od dziś wiadomym jest, że człowiek, który ma szeroką wiedzę, dużo podróżuje, poznaje różnorodnych ludzi jest bardziej otwarty i tolerancyjny. Wiedza daje wielość perspektyw, otwiera na dyskusję i wzmacnia, rozwija umiejętności empatii. A jeśli dodamy do tego fakt, że dzieci chłoną najwięcej, uczą się bardzo szybko i są w nieustannym ruchu, także umysłowym – ta książka może stać się nie tylko dobrze podaną popularno-naukową rozrywką, ale także narzędziem pomocnym w kształtowaniu człowieka otwartego na świat.

Barbara Górecka / Dom Bajek