Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Barwy macierzyństwa. „Błękitny poród rodzinny”. Recenzja

Barwy macierzyństwa. „Błękitny poród rodzinny”. Recenzja
23 maja 2023 Redakcja DZIECI

Maj to miesiąc matek. Czas, w którym nie tylko celebrujemy naszą osobistą więź z osobą, która przeprowadziła nas na świat, ale także moment, w którym kobiety mające dzieci świętują własne macierzyństwo. A sam ten stan miewa wiele odcieni i łączy się w szerokim wachlarzem emocji. Bywa, że płaczemy ze wzruszenia i szczęścia, bywa, że z bezsilności i gniewu. Nad wszystkim czuwa miłość, najłatwiejsza i tym samym najtrudniejsza. Baza. Podstawa. Centrum.

Dla niejednej kobiety macierzyństwo zaczyna się już w chwili odkrycia, że jest w ciąży. Świadomość obecności w jej ciele nowego życia może wywołać różne odczucia – radość, spełnienie, ale może i niepokój czy zaskoczenie. Czas ciąży trwa na tyle długo, by się ze wszystkim oswoić i świadomie przejść proces przygotowania do tej dużej życiowej zmiany. Beata Jedlińska jest niezłomną propagatorką idei błękitnego porodu, od lat szerzy wiedzę o tym, jak przeżyć czas ciąży oraz przyjścia dziecka na świat w sposób naturalny, intuicyjny, z pełnym zrozumieniem tego, co dzieje się nie tylko w ciele, ale i umyśle.

Idąc krok dalej w pomyśle wspierania kobiet zaprosiła do współpracy Krzysztofa Minge, cenionego psychologa, ojca czwórki dzieci. Owocem tego pomysłu jest niezwykle inspirujący zestaw dwóch książek: „Błękitny poród rodzinny dla niej” oraz „Błękitny poród rodzinny dla niego”, do którego autorzy dołączyli zestaw dedykowanych kart służących jeszcze aktywniejszemu przygotowaniu do tego ważnego wydarzenia (wyd. Trefl, 2022).

Wyposażeni w tak przemyślane i dostosowane do odbiorcy narzędzie przyszli rodzice otrzymują prawdziwy prezent. Kobieta dowie się, jak łagodnie i jednocześnie z pewnością podążać za instynktem i oswoić niepokoje. Mężczyzna otrzyma podpowiedzi, jak towarzyszyć partnerce w tym kluczowym procesie. Obie książki są realnym wsparciem, prowokują do osobistych przemyśleń i wzajemnego określenia oczekiwań i potrzeb. Szczera rozmowa jest kluczem do pełnej i mądrej relacji, jest też szczególnie potrzebna w czasie stawania się rodzicami. Takie podejście z pewnością zaowocuje też w przyszłych wyzwaniach, które mogą spotkać rodzinę.

Książki oraz karty ilustrowała Magda Piesta, twórczyni studia MashTo. Artystka projektuje ilustracje, grafiki i wzory często poruszające tematykę kobiecości i ciałopozytywności. Ornamentalne kompozycje podkreślają relację człowieka i przyrody nawiązując do naturalności i zaufania wrodzonej intuicji.

Ten zestaw to wartościowy, piękny i mądry prezent na Dzień Matki i Ojca dla par oczekujących na dziecko. Uważna lektura doda pewności siebie, wyjaśni i podpowie, jak zmienić oblicze porodu.

Barbara Górecka / Dom Bajek