Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Cisza ma głos”. recenzja

„Cisza ma głos”. recenzja
29 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Cicho sza, cicho szaaaaa

Czym jest Cisza? Czy można ją namalować, zwizualizować za pomocą kształtów, form i kolorów? Czy posiada jakąś postać, zapach, odcień, smak? Bywa, że opisujemy ją używając słowa dźwięczny. Albo odwrotnie – szukając opcji zdefiniowania tego stanu jako czegoś bez głosu, bez dźwięku. Choć jej nie widać to jednocześnie jest. Wypełnia otoczenie swoim kojącym majestatem. A jej koleżka Hałas? Tu sprawa jest odrobinę łatwiejsza, siłą rzeczy pojawiają się w umyśle wyobrażenia feerii barw, pulsującego rytmu i kakofonii kompozycyjnej.

Monika Milewska, polska eseistka, dramatopisarka, poetka, tłumaczka, a także historyczka i antropolożka kultury wzięła na warsztat pisarski temat trudny oraz zdecydowanie daleki od banalności. „Cisza ma głos” (wyd. Widnokrąg, 2024) to zaskakująca w formie słowa nowość na półce z literaturą dla dzieci. Oto bohaterką tej opowieści jest właśnie Cisza, którą spotkać można przy chwili uważności i skupienia. Nie jest to łatwe, bowiem milknąc słyszymy wiele dźwięków – szept liści, skradanie Nocy, marzenia spadających gwiazd… Ale czy da się usłyszeć samą Ciszę?

Drugą postacią, która z impetem wkracza na strony książki jest Hałas. Krzykliwy, barwny, ale także bezlitosny i pojawiający się wszędzie bez zaproszenia. Co wyniknie z ich niełatwej relacji? Czy Cisza już zawsze będzie unikać spotkania, przeganiana z miejsca na miejsce? A może odzyska swój… głos?

Ilustracje do tej bajki o nieco abstrakcyjnym zabarwieniu stworzyła Kasia Walentynowicz, artystka, która nie raz tworzyła obrazy do książek o nieoczywistej tematyce. Także i tym razem zapełnia kompozycje rozkładówek gęstą nieregularną kreską, zróżnicowaną formą, fakturą oraz dynamicznymi układami strukturalnymi. Cisza w jej wyobraźni staje się opalizującą, delikatną a także wielce ulotną plamą, zaś Hałas to nakładające się formy intensywnie nasyconej barwy. Razem się dopełniają tworząc krajobrazy i w szerszej perspektywie nasze życie.

„Cisza ma głos” to bardzo ciekawa książka, poetycka i intrygująca. Pobudza wyobraźnię oraz ćwiczy kreacyjne myślenie abstrakcyjne. To bardzo przyjemna zabawa dla umysłu!

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek