Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

VIVAT WSPÓŁPRACA! Recenzja

VIVAT WSPÓŁPRACA! Recenzja
14 maja 2022 Redakcja DZIECI

Niezależnie od tego, w jakim miejscu i okolicznościach przychodzimy na świat nie zostajemy na nim sami. Na każdym etapie życia spotykamy innych ludzi, czy to członków rodziny, czy grupy przedszkolnej i klasy, współpracowników, sąsiadów… Kontakty międzyludzkie mogą być bardzo częste lub rzadkie, jednak zdecydowanie trudno jest zupełnie je ograniczyć. Człowiek jest istotą stadną, wiąże się z tym wiele ciekawych kwestii, począwszy od przyjemności spędzania wspólnie czasu i dzielenia się przyjaźnią po trudniejsze aspekty, jak wypracowywanie kompromisów czy dochodzenie do satysfakcjonujących dróg współdziałania.

Nasze dzieci naturalnie uczą się współpracy w wielu momentach życia, w domu i poza nim, czasem jest to zadziwiająco łatwy proces, ale bywa też sporym wyzwaniem. Barbara Supeł proponuje świetne narzędzie wspierające osiąganie porozumienia, tym razem w rodzinie. „Co zrobi Frania? Współpraca” (wyd. Młode Słowne, 2022) to świetnie skrojona opowieść domowa w trzech aktach. Wszystkie opisane sceny są bliskie czytelnikowi – Frania z bratem buduje bazę z krzeseł nakrytych kocem, Frania stoi przed zadaniem uprzątnięcia dzikiego bałaganu, a w ostatnim rozdziale zbiera kwiaty dla mamy na spacerze. Każda historia kryje w sobie ciekawy potencjał dobrze wykorzystany przez autorkę, która rysuje problem i następnie stawia przed odbiorcą pytanie Co zrobi Frania? Podpowiada kilka możliwych opcji, po czym kontynuuje narrację naturalnie wplatając myśl o tym, że współpraca jest ważna i może istotnie wpłynąć na funkcjonowanie grupy osób.

Pod koniec książki Barbara Supeł umieściła Porady Frani – cenne, skondensowane uwagi, które są naprawdę pomocne. Autorka z szacunkiem dla każdej strony potencjalnego konfliktu szuka dróg, które doprowadzą do satysfakcjonującego finału. To wartościowe wskazówki także dla dorosłych.
Książkę zilustrowała Agata Dobkowska dobrze operując ekspresją i emocjami głównych bohaterów. Dochodzenie do mądrej i owocnej współpracy nie zawsze jest przecież łatwe, często towarzyszą mu różne reakcje naturalnie wpisane w ten proces. Wesołe kolory, uproszczona perspektywa, zróżnicowane kadry i rozwiązania graficzne ułatwiają odbiór książki i wpływają na jej czytelność.

Jest to pierwszy tom z serii, wydawnictwo zapowiada już kolejny. Chciałabym, by Frania pozostała z nami na dłużej, to rezolutna dziewczynka, która może wesprzeć starsze przedszkolaki w ich codziennych rozterkach. A my patrząc na nich możemy już teraz dostrzec na horyzoncie pięknych mądrych dorosłych, którzy ruszyli w świat z bagażem dobrych doświadczeń z dzieciństwa.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”

Barbara Górecka / Dom Bajek