Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Co zrobić, gdy twoje dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola?

Co zrobić, gdy twoje dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola?
7 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Jeśli dziecko nie dostało się do wybranej placówki pamiętaj, że możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Masz również prawo do odwołania się od decyzji organu zarządzającego. 

Rekrutacje do przedszkoli ruszyły już w marcu. Zła wiadomość jest taka, że nie dla wszystkich maluchów wystarczy miejsc w wybranych placówkach. Warto pamiętać, że o przyjęciu decydują odgórnie ustalone kryteria, a nie kolejność zgłoszeń. Co zrobić, gdy twój maluch się nie dostał? Koniecznie weźcie udział w rekrutacji uzupełniającej. Każda gmina ma w obowiązku znaleźć miejsce dla dziecka powyżej 3. roku życia.

Jak wygląda rekrutacja uzupełniająca do przedszkola?
Każda gmina zasady rekrutacji uzupełniającej ustala indywidualnie. Pamiętaj więc o sprawdzeniu na stronie urzędu gminy, kiedy i jak ona przebiega. Najważniejsze są terminy i zasady.

Zazwyczaj jeżeli pierwsza rekrutacja odbywała się przez internet z rekrutacją uzupełniającą będzie tak samo. Gdy osobiście składaliście dokumenty w placówce teraz też tak może być. Może się również zdarzyć, że rekrutacji uzupełniającej nie będzie. Niektóre przedszkola zamiast tego zapewniają miejsce maluchom w innych przedszkolach które np. nie brały udziału w ogóle w rekrutacji. Wtedy zostaniecie poinformowani o tym stosownym pismem.

Masz prawo do odwołania!
Zanim rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca masz prawo do złożenia odwołania do decyzji. Pamiętaj musisz to zrobić najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Złóż wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia. Później złóż u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. To pismo również musisz zgłosić najpóźniej 7 dni od otrzymania uzasadnienia od komisji. Jeżeli dyrektor również odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego.