Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Smog – palący problem miast. Recenzja

Smog – palący problem miast. Recenzja
14 listopada 2021 Redakcja DZIECI

Za oknami piękna, złota jesień, w tym roku w szczególnie barwnej i słonecznej szacie. Zachwycają liście, wiatr, szelesty. Ranki coraz częściej witają nas przymrozkami i koronkowymi zdobieniami szronu… Niestety – wraz z ochłodzeniem powietrze gęstnieje od dymów, częściej korzystamy z aut, a zatem wzrasta emisja spalin i to, co nas otacza staje się coraz groźniejsze. Specjaliści od problematyki smogu od lat biją na alarm walcząc o zmiany systemowe. A co możemy zrobić my sami? Zacząć od siebie – metodą małych kroczków walczyć z tym narastającym problemem.

Artur Rogoś wraz z Małgorzatą Ogonowską w książce „Co zrobić z tą chmurą smogu?” (wyd. Adamada, 2021) skrupulatnie wyjaśniają, czym jest smog i dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest tak niebezpieczne. Poza podaniem definicji omawianej kwestii rozszerzają pole widzenia i rozumienia tematu poprzez proste słowa oraz zrozumiałe odwołania. I choć na pierwszych stronach pojawia się wyraźna sugestia, że smog to problem, nad którego rozwiązaniem muszą pracować dorośli i niewiele zależy od dzieci… to nadal NIEWIELE NIE OZNACZA NIC.

Autorzy podają czytelnikom proste działania dla każdego, które mogą mieć wpływ na polepszenie życia w mieście – edukacja, rezygnacja z auta na rzecz transportu miejskiego, kontrola aktualnego stanu powietrza i zaopatrzenie się w maseczkę ochronną (w dobie koronawirusa to element, do którego się przyzwyczailiśmy i widok maseczki aż tak już nie dziwi), zadbanie o dobrą kondycję fizyczną (taaaaak – czasem to dzieci muszą wyciągać dorosłych na wycieczki). Część publikacji poświęcono antysmogowym działaniom na świecie oraz rozwiązaniom na ekologiczne dylematy, książka zaś kończy się osobistym wezwaniem czytelników do stworzenia własnego planu antysmogowego.

Cenna i inspirująca porcja wiedzy została zilustrowana przez Oleksandrę Balytską, artystkę pochodzenia ukraińskiego, której świat obrazów balansuje między formami czysto geometrycznymi, płaską plamą nieco przygaszonej barwy i subtelnym śladem rastra.

W kontekście alarmu smogowego 14 listopada to dzień szczególny – ogłoszony został Dniem Czystego Powietrza w Polsce oraz Europejskim Dniem Czystego Powietrza. Sięgnijmy razem z dziećmi po tę książkę i wypracujmy własny rodzinny plan na walkę ze smogiem. To cenny krok dla nas wszystkich.

Barbara Górecka / Dom Bajek