Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Cyfrowy detox z nową NIEMAPĄ!

Cyfrowy detox z nową NIEMAPĄ!
2 kwietnia 2023 Redakcja

Wyobrażasz sobie dzień bez telefonu? My też nie! Dzięki niemu mamy kontakt z bliskimi, używamy go do pracy, rozrywki, zakupów – jednak warto wiedzieć, że każde sprawdzenie powiadomień generuje ślad węglowy, a produkcja i użytkowanie telefonów odbija się na środowisku i jakości powietrza. Nowa NIEMAPA Halo? Eko! – to darmowy przewodnik, pokazujący jak odpowiedzialnie korzystać z telefonu, jak o niego dbać oraz że cyfrowy detox to coś co powinniśmy fundować nie tylko dzieciom, ale i samym sobie.

– Rokrocznie w Polsce sprzedaje się ponad 10 mln smartfonów, aż 25% z nich trafia do kosza zaraz po uszkodzeniu, a góry elektrośmieci rosną z roku na rok. Chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez smartfona, ale musimy pamiętać, że produkcja tych urządzeń obciąża naszą planetę. Potrzebne są cenne i trudne w wydobyciu pierwiastki – jak złoto, srebro, kadm czy metale ziem rzadkich, ale też sporo tworzyw sztucznych. Sama produkcja smartfonów pochłania ogromne ilości energii i nawet 12 tysięcy litrów wody, nie mówiąc o ich użytkowaniu, dlatego na NIEMAPIE Halo? Eko! pokazujemy jak o nasze smartfony dbać, żeby służyły nam dłużej. – mówi Joanna Guszta z Mamy Projekt.

To nie jedyne rady jakie znajdziemy na nowej NIEMAPIE. Twórcy tłumaczą też m.in.: czym jest Eco Rating czy higiena cyfrowa oraz zachęcają do sprawdzenia na specjalnym kalkulatorze, które aplikacje generują największy ślad węglowy i ilu drzew potrzeba, żeby zrównoważyć ilość CO2 wyemitowaną do powietrza w wyniku całodziennego użytkowania smartfona.

– Oglądając przez godzinę film na telefonie emitujemy 140 gramów gazów cieplarnianych – to tyle, ile dwa drzewa są w stanie pochłonąć w ciągu 24 godzin. Żeby zrównoważyć ślad węglowy po 3 godzinach scrollowania mediów społecznościowych potrzeba aż sześciu drzew. Każdy z nas może sprawdzić ile drzew potrzeba do zrównoważenia ilości CO2, którą codziennie emituje do atmosfery słuchając muzyki, korzystając z przeglądarki czy dzwoniąc do bliskich. Warto to sprawdzić, tym bardziej że badania pokazują, że przeciętny użytkownik smartfonu spędza już 4 – 5 godzin dziennie, korzystając głównie z aplikacji społecznościowych, zakupowych oraz platform VoD. Temat śladu węglowego jest bardzo ważny, dlatego też podjeliśmy go nie tylko na NIEMAPIE, ale i w najnowszej lekcji online dla młodzieży w EkoEksperymentarium. Zapraszamy na nasz bezpłatny portal z grami, memami i muzyką, na którym czeka na Was wiele ciekawych informacji. – mówi Joanna Studzińska z Mamy Projekt.

NIEMAPA poza ciekawostkami i radami jest wypełniona zadaniami i łamigłówkami dla dużych i małych. NIEMAPĘ można pobrać za darmo ze strony internetowej www.niemapa.pl. Papierową wersję NIEMAPY Halo? Eko! znajdziecie m.in.: we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji czy na wystawie EkoEksperymentarium.

NIEMAPA to seria nietypowych przewodników. Za pomocą zabawnych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiamy ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. Na www.niemapa.pl znajdziecie ponad 40 NIEMAP m.in.: Warszawa, Łódź, Wrocław, Mazowsze, Oto Dąb czy Polska. Serię realizuje kolektyw Mamy Projekt, a ilustracje do nowej NIEMAPY wykonał Tomasz Kaczkowski. NIEMAPA Halo? Eko! powstała przy współpracy z Orange Polska.