Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Ćwiczenie na kreatywność. Recenzja

Ćwiczenie na kreatywność. Recenzja
8 lipca 2022 Redakcja DZIECI

Pojęcie kreatywności robi zawrotną karierę już od ładnych paru lat. Kreatywność ceni się w pracy, zwłaszcza tam, gdzie nieszablonowe rozwiązania są szczególnie konieczne. Kreatywność zaczyna mieć wartość także w szkole – coraz więcej jej w prowadzeniu lekcji, wybieraniu niesztampowych sposobów na podzielenie się wiedzą. I choć nie zawsze kreatywność dzieci jest ich opiekunom po drodze (przypomnijmy sobie chociażby słynną piosenkę Kabaretu Starszych Panów „W czasie deszczu dzieci się nudzą”…), to jednak coraz poważniej zdajemy sobie sprawę z tego, że nieszablonowe myślenie jest tym, co pomaga w życiu na różnych jego etapach.

Wyobraźnia to dziecięca supermoc, a twórcze wychodzenie poza schematy jest ważne i daje impuls do rozwoju. Stąd tak ciekawe są dwie książki Coralie Saudo zaprojektowane jako bajki wybierajki: „Czerwony kapturek” oraz „Trzy małe świnki” (wyd. Harper Collins, 2022). Co jest w nich szczególnego? Otóż klasyczne baśnie wzbogacono o nowe elementy, całość zaś jest pomyślana tak, że każda strona otwiera przed czytającym dwie drogi rozwoju fabuły, co daje łącznie 22 możliwych opowieści i aż 5 różnych zakończeń. Wśród tej obfitości znajdują się także klasyczne, znane od lat, wersje tych znanych historyjek. Coralie Saudo przewrotnie żongluje motywami, czasem odwracając bohaterom role, do których już się przyzwyczailiśmy dzięki wersjom Charlesa Perraulta czy braci Grimm. Okazuje się zatem, że wilk może wybuchnąć szczerym płaczem, a świnkowa mama wyrazić zgodę na powrót synków do ich rodzinnego domu.

Obie opowieści zilustrowała urodzona w Kaliforni, obecnie mieszkająca w Paryżu, Jessica Das. Kolorowym i bogatym w szczegóły scenom historii towarzyszy przemyślany zabieg edytorski ułatwiający poruszanie się po strukturze wybieranej przez czytelnika opowieści.

Osobiście lubiłam szkolne wypracowania, które zachęcały nas do wymyślania ciągu dalszego historii o bohaterach czytanych lektur. Wiem jednak, że nie każdy odnajdywał się w tej formie wypowiedzi. Tymczasem czytanie z dzieckiem alternatywnych wersji znanych bajek otwiera jego wyobraźnię i pozwala na ćwiczenie, czy też wzmacnianie naturalnej dziecięcej kreatywności.

Książki zostały objęte patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek