Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Wesoły psiak o krótkich łapkach zaprasza na spacerek! Recenzja

Wesoły psiak o krótkich łapkach zaprasza na spacerek! Recenzja
7 lutego 2022 Redakcja DZIECI

Bardzo cenię literaturę, która w intrygujący sposób potrafi docenić piękno codzienności. Zbudowaną ze słów, które opisują otaczający nas świat w całej jego prostocie i jednocześnie skomplikowaniu, które wydobywają na światło czar domów, dźwięków, spacerów, zwykłych czynności… Dzieci mają w sobie ten dodatkowy zmysł zachwytu nad tym, czego dorośli zdają się nie zauważać, dobrze zatem wspólnie sięgnąć do książki, która przypomni nam o tym, co potrafi chwycić za serce, jeśli tylko otworzymy je dość szeroko.

„Cześć Longer” Michała Bukowego (wyd. Wydmy, 2021) to debiut nowo powstałego poznańskiego wydawnictwa siostry i brata – Wiktorii i Michała. To bardzo sensualny zapis spaceru wesołego psiaka o krótkich łapkach, który od pierwszych zdań zyskuje sympatię czytelników. Tytułowy Longer jest narratorem oraz swoistym przewodnikiem po najbliższej okolicy jego zamieszkania. Dzieli się z dziećmi swoimi obserwacjami, pozwala im usłyszeć różnorodne formy szczekania czworonożnych sąsiadów Leona i Poli, zatrzymuje się, by uważnie dostrzec kroczących ludzi (oni także są bardzo różni od siebie!), opisuje radość, którą w jego ogonie wywołuje zawołanie „Pora na spacer!”. Fabuła książki balansuje na krawędzi sceny rodzajowej oraz zapisu z pamiętnika. Pies relacjonuje spacer, napotkane zwierzęta, reakcje, słowa, zapachy… Wsłuchując się w jego opowieść sami zaczynamy spoglądać na wysokie kamienice, dostojne drzewa w parku czy lokalną piekarenkę pod innym, bardziej uważnym kątem, wydobywając wzrokiem ich urodę.

Ilustracje autora budują miejski świat przede wszystkim za pomocą wyszukanego koloru. Intensywny turkus, ciepły żółty, koralowa czerwień czy nasycona zieleń zestawione ze sobą nie tylko kreują rytm oraz dynamikę energetyczną ilustracji, poszczególne plamy barwne nałożone warstwami jedna na drugą tworzą nowe złamane odcienie fioletu czy granatu. Michał Bukowy aktywizuje kompozycję całej książki między sceny ukazane na wprost wplatając węższe lub szersze kadry, ilustracje wypełnione różnorodnymi formami przeciwstawiając stronom o czystym i bardziej minimalistycznym charakterze.

Perspektywa potraktowana w nieoczywisty sposób, wyraźny ślad kreski czy rastra dodatkowo wzmacniają ekspresję szaty graficznej opowiadania.

„Cześć Longer” to zaproszenie do wyjścia z domu. Z psem u boku czy też samemu , ważne, by z szeroko otwartymi oczami i sercem otulić spojrzeniem najbliższą i co się z tym wiąże nie zawsze docenianą okolicę. A przecież każdym dom czy uliczka to możliwość odkrycia przygody i poznania czegoś lub kogoś. Czy istnieje lepsza zachęta?

Barbara Górecka/Dom Bajek