Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Czy istnieje idealna dieta dla wielozadaniowej mamy?

Czy istnieje idealna dieta dla wielozadaniowej mamy?
15 lipca 2022 Redakcja

Gdy stajesz się matką, w Twoim życiu dokonuje się rewolucja, której chcesz sprostać najlepiej jak to możliwe. Aby dotrzymać kroku swoim pociechom, powinnaś prawidłowo się odżywiać, jednocześnie dając im dobry przykład w tej kwestii. Dowiedz się, jak skomponować idealny jadłospis dla mamy!
Dieta dla przyszłej mamy i matki karmiącej.

Oczekiwanie na maluszka to czas wyjątkowy w każdym aspekcie. Przyszła mama powinna stosować racjonalny sposób żywienia o nieznacznie zwiększonej kaloryczności. Z menu należy wyeliminować alkohol, surowe mięsa, ryby i jajka, niepasteryzowane mleko i sery pleśniowe oraz – szczególnie na początku ciąży – bogatą w witaminę A wątróbkę. Spożywane w ciąży posiłki powinny zawierać optymalne ilości cennych mikroelementów, wśród których szczególną rolę odgrywa żelazo oraz niezbędne dla zdrowia płodu kwasy omega-3 i kwas foliowy.

Dla organizmu kobiety ogromnym wyzwaniem jest również czas laktacji, dlatego tak istotnym zagadnieniem jest odpowiednio zbilansowana dieta dla matki karmiącej. Wbrew obiegowym opiniom wielu osób ze starszego pokolenia nie musi ona bazować na gotowanej marchewce i ryżu. Karmiąc dziecko, można jadać w smaczny i urozmaicony sposób, co pozwala lepiej zregenerować siły w trakcie połogu i po nim. Potrawy powinny obfitować w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, pełnowartościowe źródła białka oraz zdrowe tłuszcze, bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie. Dla matek w okresie laktacji nieocenioną pomocą jest dostarczana tuż pod drzwi dieta pudełkowa, w której znajdują się posiłki uwzględniającą wyjątkowe potrzeby organizmu świeżo upieczonej mamy i karmionego jej mlekiem malucha.

Menu dla zabieganej mamy
Kwestia prawidłowego odżywiania się bywa problematyczna także dla kobiet, które cieszą się macierzyństwem już od kilku dobrych lat. Wychowywanie dzieci i prowadzenie domu to przecież nigdy niekończąca się praca, a jeśli dodać do tego zawodową aktywność, codzienne funkcjonowanie staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Czy oznacza to, że zapracowana mama powinna zrezygnować z regularnych posiłków lub ułatwić sobie życie stawiając na przekąski typu fast food? Z całą pewnością nie, ponieważ właściwe odżywianie się pozwala zadbać o zdrowie i wydolność organizmu, stojąc na straży jego prawidłowego funkcjonowania. Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie, jak powinna wyglądać zdrowa dieta oraz odkrycie sposobów, które pomagają wprowadzić ją w życie.

Jak zadbać o zdrowe odżywianie w macierzyństwie?
Planowanie posiłków i zakupów spożywczych, poszukiwanie wartościowych kulinarnych inspiracji, gotowanie na zapas oraz mrożenie i wekowanie potraw to proste sposoby, dzięki którym łatwiej zadbać o właściwe odżywianie. Dieta zabieganej mamy powinna uwzględniać optymalną dla jej wagi, wzrostu i stylu życia kaloryczność oraz odpowiednie proporcje makroskładników, dzięki którym organizm otrzyma wszystko to, czego potrzebuje. Zdrowe menu powinno być możliwie urozmaicone i obfitować w naturalne, jak najmniej przetworzone składniki pochodzące z zaufanych źródeł.

Dużym udogodnieniem w tym zakresie jest opracowana przez profesjonalistów dieta zbilansowana w cateringu. Wybierając takie rozwiązanie, każdego dnia otrzymujesz zestaw doskonale skomponowanych posiłków oraz – co szczególnie ważne dla każdej mamy – oszczędzasz naprawdę mnóstwo czasu. Kierując się swoimi upodobaniami i aktualnymi potrzebami, dietę pudełkową możesz zamówić dla siebie samej lub wybrać ofertę odpowiednią także dla reszty rodziny. Standardowe menu w cateringu występuje w wielu interesujących odsłonach, takich jak np. dieta niskowęglowodanowa, redukcyjna lub wolna od ryb. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by skorzystać z dobrodziejstwa innych dostępnych w usłudze menu – jeśli nie chcesz jeść mięsa, wybierz pudełkową dietę wegetariańską, a jeżeli borykasz się z nietolerancją glutenu, z myślą o Tobie opracowano dietę bezglutenową. Być może spodobają Ci się też zdrowotne diety w cateringu, takie jak m.in. dieta dla osób z insulinoopornością lub Hashimoto.

Dieta dla mamy takiej jak Ty!
Jako mama spełniasz wiele ról w życiu swojej pociechy i reszty rodziny. Nieraz wymaga to wiele wysiłku i perfekcyjnej organizacji. Niezależnie od tego, na jakim etapie macierzyństwa jesteś, Twoja dieta powinna dostarczać niezbędne składniki odżywcze, witaminy i antyoksydanty, dzięki którym będziesz mieć siłę na wszelkiego rodzaju wyzwania. Troszcząc się o swoich najbliższych, nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach. Dotyczy to każdego aspektu życia, ze szczególnym uwzględnieniem właściwego sposobu żywienia.