Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Czy wiesz, ile wspaniałych zwierząt żyje w Bałtyku? Recenzja.

Czy wiesz, ile wspaniałych zwierząt żyje w Bałtyku? Recenzja.
29 grudnia 2019 Redakcja DZIECI

Tym pytaniem wydawnictwo Dwukropek przykuwa naszą uwagę prezentując swoją nowość wydawniczą – książkę o zabawnym tytule „Bałtyckie zwierzaki”. Autorką tej publikacji o dużym formacie jest Patrycja Wojtkowiak-Skóra, z wykształcenia biolożka, która napisała już niejedną edukacyjną książkę dla najmłodszych, w tym liczne poświęcone Polsce, jej kulturze i symbolom.

Tym razem autorka zabiera nas w podróż w głąb morza i na plaże u jego brzegów, a wybiera akwen nieprzypadkowy – z uwagą i szczerym zainteresowaniem penetruje przestrzeń Morza Bałtyckiego. „Bałtyckie zwierzaki” (wyd. Dwukropek, 2019) nie jest jednak przeciętnym tytułem przypominającym encyklopedię czy atlas zoologiczny. Wprost przeciwnie – to wielobarwny album o objętości, którą będzie w stanie przyswoić przedszkolak, wypełniony interesującymi ilustracjami oraz poezją. Oto Patrycja Wojtkowiak-Skóra przedstawia nam różnorodne stworzenia zamieszkujące Bałtyk. Nie brakuje tu zwierząt dużych, jak tłuściutkie foki i tych całkiem maleńkich, jak krewetki czy wężynki. Niebo nad morzem zamieszkują ptaki – nie tylko mewy, na plażach bytują kraby. Wodę zasiedlają ryby o fantazyjnych kształtach i jeszcze piękniejszych nazwach: flądra czy kur diabeł.

Bałtyk w tej książce to kraina bogata w faunę, jej różnorodne odcienie mogą zadziwić każdego. Co ważne – daje perspektywę szerszą niż tylko południowy brzeg morza stykający się z granicą naszego państwa, kojarzony z letnimi wypadami urlopowymi.

Ilustracje wypełniające książkę stworzyła Olga Demidova, rosyjska artystka mieszkająca w Moskwie. Obrazy o wysmakowanej gamie barwnej zachwycają sposobem nakładania plamy oraz subtelną grą nakładających się deseni o miękkich konturach. Ich poezja doskonale współgra z wierszem, którym posługuje się Patrycja Wojtkowiak-Skóra czyniąc z lektury tej książki spotkanie artystyczne.

„Bałtyckie zwierzaki” spodobają się nie tylko amatorom biologii, samo oglądanie publikacji jest na tyle przyjemne, że trudno się oderwać od niej oczy. Finezyjne ilustracje są osadzone w świecie rzeczywistym, ucieszą więc tych, dla których ważny jest realizm w obrazie. Istotny jest także sam temat i sposób jego prezentacji – jest to edukacja w naprawdę dobrym stylu.

Barbara Górecka / Dom Bajek