Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania. Recenzja.

Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania. Recenzja.
24 stycznia 2020 Redakcja DZIECI

Dlaczego…? Jak…? W jaki sposób…? Czyli małego człowieka pytań czar

Każdy rodzic, prędzej czy później, staje przed wyzwaniem znalezienia odpowiedzi na liczne pytania własnego dziecka. Zazwyczaj rozpoczyna się niewinnie, choć przecież dobrze wiemy, że nawet najprostsze „a dlaczego….?” może wprowadzić nas w stan zakłopotania. Cóż, nie jest rzeczą łatwą być erudytą, choć w obecnych czasach mamy dużo narzędzi, które mogą nam pomóc Zanim jednak sięgniemy po telefon komórkowy, by znaleźć wsparcie w znajomej wyszukiwarce może warto sięgnąć po środki bardziej analogowe?

Anna Claybourne, polskim czytelnikom znana między innymi z „Bardzo ilustrowanej historii nauki” oraz „Bardzo ilustrowanej historii wynalazków”, jest także autorką świetnie skomponowanej książki popularno-naukowej „Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania” (wyd. PWN, 2018). To tytuł po wielokroć wart uwagi – szkocka pisarka i redaktorka książek dla dzieci, wyspecjalizowała się bowiem w tematyce poświęconej nauce i naturze. Tym razem w sposób wartki i wzbudzający ciekawość prowadzi nas przez zawiłości przyrody: zadaje z pozoru banalne pytania związane z budową zwierząt (Dlaczego rekiny mają takie ostre zęby?), ich dietą (Czy mój kot może zostać jaroszem?) czy relacją na linii człowiek-natura (Kto wymyślił dojenie krów? Czy mogę zaprzyjaźnić się z wężem?). Pytania-hasła są pretekstem do poruszania dalszych zagadnień, niczym w reakcji łańcuchowej kolejne strony zapełniają treściwe wyjaśnienia, napisane tak, by były zrozumiałe dla czytelników w bardzo młodym wieku i jednocześnie nie infantylnie.

Książka zbudowana jest podobnie, jak pozostałe w serii tytułów dla dzieci opublikowanych przez PWN, które poruszają „inne ważne pytania”: „Dlaczego sztuka pełna jest golasów” Susie Hodge (2019) oraz „Dlaczego gwiazdy migocą? Jamesa Doyle’a (2018). Komiksowe rysunki mieszkającej w Londynie Claire Goble są lekkie i zabawne, artystka bawi się typografią, kluczowe informacje podając jednak za pomocą dużej czcionki wspierającej proces nauki samodzielnego czytania. Poza ilustracjami hasła obrazują liczne fotografie i ryciny.

„Dlaczego ryby nie toną” to bardzo dobry pomysł, by wspólnie rozpocząć przygodę z biologią. Jeszcze zanim dziecko trafi do szkoły lub w pierwszym z nią kontakcie, zanim wsiąknie (lub nie) w nie zawsze skuteczny system nauczania. Anna Claybourne potrafi spojrzeć na naukę z perspektywy dziecka, żadne z pytań nie jest niewłaściwe, wręcz odwrotnie – to one dają nam impuls do myślenia, sprawdzania, szukania. A im więcej zachwytu, zabawy i chęci tym szybciej wiedza trafia do umysłu i zostaje tam na dłużej.

Barbara Górecka / Dom Bajek