Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dobranoc, Trefiliki na noc! Recenzja

Dobranoc, Trefiliki na noc! Recenzja
12 sierpnia 2021 Redakcja DZIECI

Zabałaganiony pokój dziecięcy pogrążony w chaosie to widok raczej z gatunku dość powszednich. Kiedy rodzina wzbogaca się o małe dzieci miejsce zamieszkania także staje się zazwyczaj bardziej chaotyczne, osobiście widzę sporo prawdy w powiedzeniu „Sprzątanie przy dzieciach jest jak mycie zębów czekoladą” 😉 A jednak i na to są sposoby – jeśli przemyślimy codzienny rytuał i czynności porządkujące wpiszemy w plan każdego dnia, a do tego wpleciemy szczyptę zabawy oraz znanych bohaterów bajkowych, zwieszamy szansę powodzenia w ogarnianiu domowej zawieruchy.

„Mamy plan na bałagan” Martyny Jelonek (wyd. Trefl S.A., 2021) to kartonowa książka z okienkami dedykowana najmłodszym dzieciom. Przedstawia rodzeństwo Treflinki i Treflika, występujących w serialu animowanym „Bobaski i Miś”. W wersji literackiej publikacja pomyślana jest, by wesprzeć rodziców oraz same maluszki we wspólnym wypracowywaniu sposobów na domowy bałagan. Strona po stronie Trefliki przemierzają mieszkanie odkrywając, że nieporządek znacząco przeszkadza w codzienności. Wśród porozrzucanych zabawek trudno odnaleźć lalę, misia i czerwone autko, aby zjeść kolację, trzeba najpierw oczyścić stół z brudnych naczyń, w szafie na ubrania także przyda się przemyślany system rozkładania rzeczy. Wspólnie z misiem wykonują różne czynności, dzięki którym dom staje się czysty i wszystko trafia na swoje miejsce – brudne koszulki do kosza na pranie, klocki do pudełek, książki na regał. W tak miłej przestrzeni śpi się dużo przyjemniej!

Kartonowe kartki zostały zaprojektowane w taki sposób, by pod okienkami skryć obrazy porządku. Klarowna i przemyślana kompozycja książki to także podpowiedź dla rodziców, jak można ułożyć wieczorny rytuał, który nie tylko wspiera dziecko w wyciszaniu i zasypianiu, ale i może być bardzo przydatny w wypracowywaniu wspólnego dbania o ład. Całość dopełniona jest ilustracjami przyjaznych dziecku bohaterów, których można także poznać w innej pozaksiążkowej wersji, co z pewnością ujmie miłośników filmu.

Barbara Górecka / Dom Bajek