Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dojrzewanie przypomina jazdę kolejką górską. Recenzja

Dojrzewanie przypomina jazdę kolejką górską. Recenzja
26 czerwca 2022 Redakcja DZIECI

Istnieje teoria łącząca moment utraty ostatniego mlecznego zęba z ważnym przełomem w rozwoju dziecka, które wprost prowadzi do okresu dojrzewania. Proces, który to zapowiada widoczny jest już wcześniej, dziewięcio- czy dziesięciolatki coraz wyraźniej zaznaczają potrzebę samodzielności i wymknięcia się spod czujnego oka rodzica, miewają różne nastroje i coraz wyraźniejsze chwile buntu. A to przecież dopiero początek czasu burzy i hormonów, czasu trudnego zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców, jednocześnie kluczowego w rozwoju młodych ludzi. Czy da się przejść przez ten epizod łagodnie? Nie znam odpowiedzi na to pytanie – sama będę bogatsza o to doświadczenie w roli rodzica dopiero za kilka lat. Wiem jednak, że w przeciwieństwie do nas, obecne dzieciaki mają dostęp do wielu dobrych źródeł informacji, a dbając o to, by miały je pod ręką damy wsparcie im oraz sobie.

Do grona licznych książek dedykowanych młodzieży dołączyły dwa nowe niedługie poradniki Lizzie Cox: „Dojrzewanie. Dziewczyny” oraz „Dojrzewanie. Chłopaki” (wyd. Nasza Księgarnia, 2022). Obie książki napisane są w bardzo konkretny sposób, autorka podejmuje szereg różnorodnych kwestii i klarownie je wyjaśnia. W książce dla dziewczyn znajdziemy rozdziały o piersiach, stanikach, menstruacji czy problemach z cerą. Chłopaki przeczytają o zaroście, bólach wzrostowych czy penisie. W obu tytułach pojawiają się też kwestie, które dotyczą każdego – nowe wyzwania higieny osobistej, miłość i związki, seks oraz antykoncepcja. Co bardzo ważne i warte podkreślenia – Lizzy Cox umieściła także rozdziały w skrócie opisujące najważniejsze wątki w dojrzewaniu płci przeciwnej. Poza tematyką bezpośrednio związaną z ciałem czy hormonami pojawia się jeszcze bardzo ważna problematyka relacji w grupie, cyberprzemocy, dręczenia i presji rówieśniczej czy depresji, a także definicja i przejawy seksizmu.

Autorka ilustruje poradniki w zabawnym komiksowym stylu, z żartem, choć bez infantylizacji. Obok biologicznych przekrojów pojawiają się rysunki przedstawiające młodzież w akcji (na deskorolce, w domu czy szkole, na treningu), czasem w satyrycznym ujęciu. Lizzy Cox portretuje także dzieciaki na wózkach inwalidzkich, w okularach i z aparatem na zębach czy osoby o bardzo zróżnicowanym wyglądzie, co także pozwala na przełamanie stereotypów związanych z fizycznością. Kolorystyka wewnątrz książki ogranicza się do czarno białych rysunków z domieszką odcieni jednego koloru – pomarańczowego w książce dla chłopaków i fioletu w książce dla dziewczyn.

Bezpośredniość narracji i dość szerokie spektrum tematów z pewnością pomaga znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Warto spróbować przeczytać książkę wspólnie z dzieckiem, możemy razem wesprzeć je w nowym doświadczeniu. Lizzy Cox jest otwarta i nowoczesna, choć w jednej kwestii mogła pójść odrobinę dalej – poruszając tematy związków i pierwszych miłości dyskretnie wspomina o homo- czy biseksualności, w warstwie ilustracyjnej w tym przypadku trzymając się tradycyjnego modelu. Niezależnie od tego oba tytuły warte są uwagi dzięki lekkości w przekazywaniu istotnej wiedzy.

Barbara Górecka / Dom Bajek