Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Domowe kodowanie dla najmłodszych”. Recenzja

„Domowe kodowanie dla najmłodszych”. Recenzja
15 października 2022 Redakcja DZIECI

Kodowanie? Czy wiesz, co to za czynność?

Kodowanie – ten termin od jakiegoś czasu robi zawrotną karierę w przedszkolach i szkołach. Nic dziwnego, funkcje oparte na kodowaniu budują naszą codzienność (nawet wtedy, kiedy się tego nie spodziewamy), a dzięki zabawie i przystępnej formie możemy wypracować z dziećmi umiejętność logicznego myślenia i zastosowania metody w codziennym życiu. Czy jest coś przyjemniejszego nad uczenie się rzeczy, które mogą się przydać na każdym kroku?

„Domowe kodowanie dla najmłodszych” (wyd. Trefl Books, 2022) to kolejna odsłona w serii dedykowanej dzieciom w wieku powyżej trzech lat, której bohaterami jest rodzina Treflików, znana z popularnego filmu animowanego dla najmłodszych. Tym razem autorka Martyna Jelonek, w konsultacji z edukatorką kodowania Teresą Smoleń, pochyla się nad tematem systemów, znaków i szyfrów w naszej codzienności.

Treflinka z Treflikiem na początku książki zaznajamiają czytelników z pojęciem SPUK – Słowniczkiem Pojęć Ułatwiających Kodowanie oraz wyjaśniają, na czym kodowanie polega, czym jest skrypt, warunek czy instrukcja. Jak można tę wiedzę przełożyć na codzienne funkcjonowanie?

Poranki – kiedy tata kreuje skrypt, czyli obrazkową listę czynności do wykonania, łatwiej o zachowanie kolejności i gospodarowanie czasem. Przygotowując plan ubraniowy na cały tydzień możemy oszczędzić sobie poranne nerwy przed otwartą szafą czy szufladą. Przepis na ciasto czy przyrządzenie herbaty jest także przykładem kodowania. Podobnie jak ustalanie trasy do przedszkola, dopasowywanie ubrań do pogody, sortowanie klocków, segregowanie brudnych rzeczy i nastawianie prania, wieczorne rytuały… Dzięki prostym opisom codzienne czynności, które nierzadko bywają trudne, zwłaszcza o poranku, można przekuć w zabawę w kodowanie. Wystarczy odrobina dobrej woli, wyobraźnia i umiejętne pokierowanie maluchami.

Pobawmy się w ten sposób z dziećmi. Tym samym nie tylko wdrażamy je do nauki umiejętności, która jest szczególnie istotna w naszym obecnym życiu, ale także dajemy im narzędzia do zarządzania swoim czasem i zadaniami. A to bardzo ważny krok na drodze ku samodzielności.

Barbara Górecka / Dom Bajek