Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

#dyniowelove czyli skąd się wzięła „tradycja Dyni” i jak podbiła serca polskich Mam i ich dziec

#dyniowelove czyli skąd się wzięła „tradycja Dyni” i jak podbiła serca polskich Mam i ich dziec
22 października 2019 Redakcja DZIECI

Skąd się wzięła Dynia na Halloween?

Chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze świeczką w środku. Ciekawe jesteśmy czy znacie genezę tego symbolu? Założymy się że większość z was przeszukuje teraz zakamarki pamięci i nic :). Otóż , pierwotnie latarnię stanowiła wydrążona rzepa (lub ziemniak, brukiew bądź burak) z rozżarzonym węglem w środku – gdy legenda dotarła do Ameryki miejsce rzepy zajęło rdzenne warzywo (dokładnie rzecz biorąc owoc) czyli dynia. Dyniowa latarnia nosi nazwę Jack-o’lantern – dlaczego? Według legendy pewien mężczyzna o imieniu Jack był bardzo pazerny i jego jedynym celem w życiu było wzbogacenie się. Gdy pewnego dnia spotkał diabła w zamian za obietnice wielkiego bogactwa zgodził się zaprzedać mu duszę. Jednakże udało mu się oszukać diabła i uwięził go zgarniając obiecany majątek. Jego szczęście nie trwało długo ponieważ zmarł 31 października – do nieba pójść nie mógł ze względu na swą chciwość a do piekła z oczywistych względów również nie miał wstępu. Efektem tego jest jego wieczna tułaczka z latarnią po ziemi, która trwać będzie aż do Dnia Sądu Ostatecznego.

Obecnie jesień bez wydrążania dyni byłaby niczym Boże Narodzenie bez choinki. Samo święto przybyło do USA wraz z irlandzkimi imigrantami i przypada na 31 października ponieważ wg Celtów był to ostatni dzień roku w którym duchy zmarłych mają odwiedzić ziemię i swoje domostwa a świecące lampiony miały za zadanie wskazać drogę dobrym duszom a złe odstraszyć.

Halloween jest drugim najczęściej i najhuczniej obchodzonym świętem w USA (zaraz po święcie Niepodległości), powoli przenosi się również w inne miejsca coraz częściej możemy spotkać odchodzących Halloween także w Polsce. Dzieci szukają cukierków i łakoci lub biorą udział w zamkniętych imprezach przebierańców.

Bardzo popularne w Polsce stały się również farmy dyniowe. Piękne jesienne zdjęcia wśród żółtych, zielonych lub najbardziej tradycyjnych pomarańczowych dyń z końcem września opanowują Social Media. Wyprawa na farmę dyniową lub bal przebierańców to nie oddawanie czci Szatanowi a po prostu fajna jesienna tradycja, która dzieciom kojarzy się z miło spędzonym czasem w gronie rodziny i fajną zabawą. Z zakupionych na farmie dyni można zrobić piękny lampion lub użyć ich jako ozdobę schodów, ogródka lub stołu albo ze smakiem schrupać. Dynie są pyszne i zdrowe a ilość przepisów kulinarnych jest nieograniczona. Można z nich zrobić mnóstwo przepysznych dań – od najpopularniejszego pumpkin pie, przez dynie marynowaną, gulasz z dynią, dynie pieczoną, zupę dyniową aż po aromatyczny i rozgrzewający chutney dyniowy bądź dyniową kawkę.

Zbierajcie, kupujcie, wydrążajcie, zajadajcie lub po prostu oglądajcie. Jesień to dynia, a dynia to kupa zabawy – bawcie się!

Agnieszka Wójcik
współzałożycielka marki boho dla dzieci Bohemian Youngster