Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dyskryminacja. Powiedz: stop! Recenzja.

Dyskryminacja. Powiedz: stop! Recenzja.
21 lutego 2022 Redakcja DZIECI

Ludziom zagraża tylko nienawiść

„Obyś żył w ciekawych czasach” – brzmi stare znane chińskie przysłowie, które w swojej podstawie znaczeniowej jest przekleństwem. Gdy pochylimy się nad jego wytłumaczeniem pojawiają się w głowie myśli o końcu świata, który jest znany i oswojony. Może to być koniec trwałych i ważnych tradycji, może to być koniec stanu politycznego gwarantującego pokój i stabilizację, mogą to być zmiany trudne do udźwignięcia. A pewne jest, że żyjemy w ciekawych czasach, na naszych oczach wracają niebezpieczne nurty i ideologie, które wydawałoby się, że zostały skutecznie pogrzebane. Co zatem możemy robić? Uczyć się, zdobywać wiedzę, wyciągać wnioski. A nade wszystko dzielić się doświadczeniem oraz zdobytymi wiadomościami z dziećmi i młodzieżą – do nich należy przyszłość.

„Dyskryminacja. Powiedz: stop!” Emmy Strack (wyd. Adamada 2021) już z daleka przykuwa wzrok intensywnością okładki. Na ostrym gładkim tle jaskrawego oranżu widnieje symbolicznie narysowana uniesiona dłoń. Ten znaczący gest jasno komunikuje przekaz książki, która jest rzeczowym przewodnikiem po dyskryminacji i jej przejawach na całym świecie. Napisana przez francuską autorkę w kwestii między innymi rozwiązań prawnych odwołuje się do praktyki ojczyzny Deklaracji praw człowieka i obywatela, ale prezentowane problemy dotyczą całego świata. Emma Strack dzieli wiedzę na konkretne rozdziały poświęcone na przykład teoriom rasistowskim, estetyce wyglądu, stereotypom dotykającym kobiet i mężczyzn, tożsamości płciowej czy niepełnosprawności. W bardzo ważnej części „Przynależność grupowa” przywołuje historię nazizmu, zagłady żydów czy islamofobii. Podejmowane tematy popiera danymi, prezentuje liczby, daty, przykłady. Zasięg doświadczeń jest bardzo szeroki: od uprzedzeń wobec albinosów w Malawi, przez chińską tradycję bandażowania kobiecych stóp po prześladowania osób homoseksualnych we współczesnej Czeczenii. Treść książki nie tylko skupia się wokół zatrważających historii, to także pozytywne przykłady, które warto podkreślić: w indyjskim plemieniu Khasi polityka oraz najważniejsze decyzje należą do kobiet, a ich nazwisko jest przekazywane kolejnym pokoleniom. Prawo francuskie przewiduje wysokie grzywny za nawoływanie do dyskryminacji, nienawiści czy przemocy na tle rasowym. Najlepsi sportowcy z niepełnosprawnościami mają dostęp do fachowych treningów i dedykowanych im zawodów.

Na szczególną uwagę zasługuje także szata graficzna książki. Mocne, wyraziste, zgeometryzowane rysunki Marii Frade obwiedzione równą czarną linią zbudowane zostały na uproszczonych znakach i symbolach. Płaska plama barwna, brak cieniowania oraz tradycyjnego modelunku, skupienie na klarownym przekazie doskonale ilustruje podejmowane kwestie. Na czytelność wpływa także skład i typografia, odpowiednio dobrany rozmiar czcionki i jasny podział na dane zagadnienia pozwala na łatwą orientację w trudnej tematyce.

A gdyby tak pomyśleć, zamiast przyjmować czyjąś opinię? Dlaczego by nie zamienić lęku na ciekawość? Czytajmy, uczmy się i bądźmy zmianą, która przynosi dobro.

Barbara Górecka / Dom Bajek