Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dzieci mają GŁOS! Recenzja płyty.

Dzieci mają GŁOS! Recenzja płyty.
11 sierpnia 2020 Redakcja DZIECI

Wysyp licznych programów rozrywkowych opierających się na wyłanianiu najzdolniejszych mistrzów i mistrzyń estrady od lat pokazuje, że żyją wśród nas wyjątkowe osoby obdarzone niezwykłym wyczuciem rytmu i melodii, urzekającym głosem oraz umiejętnościami aktorskimi. Można obserwować, jak czują się na estradzie, czy scena ich onieśmiela, czy wprost przeciwnie – dodaje animuszu. Różne bywają maniery, interpretacje, śpiew i gesty, często już wcześniej szkolone pod okiem specjalistów w dziedzinie.

Zdecydowana większość propozycji kierowana jest do osób dorosłych, a co z dziećmi? Czy warto przyglądać się konkursom czy przeglądom? Czy sensownym jest rozważanie zgłoszenia potomka do takiej imprezy? Polskie Radio Dzieciom w 2019 roku wystosowało apel do śpiewających dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia, organizując dla nich I Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom i zapraszając je do udziału w tym muzyczno-aktorskim projekcie. Szybko okazało się, że to pomysł zdecydowanie wart uwagi.

Efektem przesłuchań jest dwuczęściowe wydawnictwo płytowe „Głosem dziecka vol. 1”, które zawiera nagrania muzyczne oraz recytatorskie aż 28 uczestniczek i uczestników konkursu. Warstwa muzyczna płyty z piosenkami zadziwia różnorodnością i profesjonalną aranżacją, jednak to, co zasługuje na największą uwagę to czyste, dziecięce głosy. Zaśpiewano kompozycje w różnych wersjach językowych oraz o różnorodnych stylistykach, nie zabrakło dziecięcych – jakże odświeżających i ciekawych – interpretacji znanych utworów, jak chociażby „Raz-dwa, raz-dwa” Maanamu czy „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocahontas”. To bardzo dobrze skrojona płyta, umiejętnie dobrane piosenki przeplatają się w wielotonowej całości, pokazując, jak różne barwy mogą mieć głosy.

Druga część płyty to chciałoby się rzec brawurowe recytacje, wykonawcy wzięli bowiem na warsztat naprawdę niełatwe utwory z klasyki literatury: „Ptasie Radio” Juliana Tuwima, „Opowiem Wam moją historię” (fragment „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy) czy „Mikołajek i inne chłopaki” Rene Goscinnego. To niemałe wyzwanie nie tylko ze względu na samą strukturę recytowanych tekstów, ale i wspomnienie ich genialnych interpretacji aktorskich, które w społecznej świadomości funkcjonują od lat.

Dzieci mają głosy – wszyscy poradzili sobie z zadaniem fenomenalnie.
Finaliści konkursu mieli także możliwość wystąpić na scenie podczas koncertu finałowego. To niezwykła okazja, by móc zmierzyć się z tremą, emocjami i własnymi możliwościami. Polskie Radio Dzieciom już ogłosiło zaproszenie do drugiej edycji konkursu. Miejmy nadzieję, że efekt będzie tak samo piorunujący, jak w pierwszej odsłonie.

Barbara Górecka / Dom Bajek