Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (23)

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (23)
22 grudnia 2022 Redakcja DZIECI

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a poranki chłodniejsze najwyższy czas, aby pomyśleć o zimie, a tę najpiękniejszą, baśniową, magiczną z pewnością znajdziemy w książkach. Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się pachnące cynamonem, błyszczące i wzruszające tytuły, które wpływają na rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i nierzadko stają się ważnym składnikiem domowych rytuałów. Wśród nich są książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii. Apetyczne i rozgrzewające serca.

Tym razem zapraszamy do wciągającej świątecznej opowieści z zagadkami i zadaniami na spostrzegawczość. Jej fabuła rozgrywa się w szwedzkim miasteczku Valleby, a głównymi bohaterami szukającymi rozwiązania palącego problemu są… Lasse i Maja oczywiście, znani i lubiani dziecięcy detektywi 🙂 „Święta w Valleby. Wielka awaria prądu” (wyd. Zakamarki, 2022) to tegoroczna świąteczna propozycja od poznańskiego wydawnictwa. Historia zaczyna się w chwili spotkania dwójki detektywów i jednocześnie przyjaciół, którzy wymieniają się prezentami. To, co znajduje się w środku świątecznych pakunków jest pierwszą zagadką – rozwiązanie czytelnicy znajdą na następnej stronie. Martin Widmark umiejętnie wplata z tok opowiadania kolejne łamigłówki, na każdej stronie zostawiając różne zagadki, a także prowokując do cofnięcia się w fabule, by poszukać brakujących elementów niezbędnych do wyjaśnienia niektórych kwestii. W historię wplata także awarię prądu, która paraliżuje miasteczko w wieczór wigilijny.

Tak skrojona fabuła nie tylko pociąga zagadkową historią (tradycyjnie już Widmark podrzuca tropy i pozwala dzieciom współuczestniczyć w śledztwie Lassego i Mai), ale aktywizuje czytelników do uważnej lektury, ćwiczy wyobraźnię oraz spostrzegawczość, a także umiejętność łączenia faktów i logicznego myślenia. Osadzenie fabuły w świąteczno-zimowej scenerii, zilustrowanej w charakterystyczny ekspresyjny sposób przez Helenę Willis, dodatkowo wzmacnia przyjemny walor książki – mieszkańcy miasteczka finalnie stają się bardzo życzliwi i wspólnie celebrują Gwiazdkę. A nam, czytelnikom, pozostaje tylko w głowie pytanie, czy aby przed świętami też czasem nie zapominamy o serdeczności…? Warto to szybko nadrobić 🙂

Barbara Górecka / Dom Bajek