Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Ekologiczni Pogromcy Wampirów

Ekologiczni Pogromcy Wampirów
1 kwietnia 2021 Redakcja DZIECI

Intrygujące zagadki, ciekawe wskazówki i sympatyczni mieszkańcy domu Łaskotków. Całość podana w formie prostej i zabawnej gry, z którą uczy się już 100 000 osób z całej Polski. To przepis na edukację ekologiczną łódzkiego kolektywu Mamy Projekt. Ta lubiana przez dzieci i nauczycieli bezpłatna gra internetowa Ekoeksperymentarium.pl wzbogaciła się właśnie o nowy pokój zagadek.

– Dom rodziny Łaskotków uzupełniliśmy o salon, w którym mali gracze mogą zmierzyć się chociażby z wampirami energetycznymi czy przekonać się z jak wielu materiałów składają się przedmioty wokół nas – wyjaśnia Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, współautorka gry. Wszystko po to, by pomóc najmłodszym przyglądać się światu i dostrzegać to, że każdy przedmiot czy nawet ciepło i energia elektryczna powstają przy wykorzystaniu zasobów naturalnych. – To, co teraz wypracujemy z dziećmi, zostanie z nami na lata. Bo chcąc ratować świat, musimy zacząć od nas samych i młodego pokolenia – podkreśla Studzińska.

Kolejna odsłona popularnej gry przenosi uczestników do wirtualnego salonu, w którym znajdą aż cztery różne zadania. Zmierzą się np. z energetycznymi wampirami pochłaniającymi prąd z włączonych telewizorów i ładowarek. By je pokonać gracze muszą zdecydować, które przedmioty można wyłączać na noc. Autorzy gry podpowiadają też, jak dbać o środowisko przez oszczędzanie energii i ciepła.

– Wybór odpowiedniej żarówki czy właściwe ustawienie mebli może przynieść zaskakujące efekty – zapewniają twórcy gry. Ekoeksperymentarium promuje też ponowne wykorzystywanie przedmiotów, zamiast kupowania nowych. Uczy odpowiedzialności i świadomych zachowań.

Na czym polega fenomen gry, w którą od chwili powstania, czyli od początku grudnia, zagrało ponad 100 000 osób i do której zapisało się już 2.500 nauczycieli. Sekret kryje się w sposobie przekazania najmłodszym wiedzy o ekologii.

– Dzieci są przeładowane informacjami, szczególnie teraz, kiedy przed ekranami komputerów spędzają znacznie więcej czasu. Dlatego postanowiłyśmy przygotować grę, która naukę ukryje pod różnymi zagadkami i zadaniami, jakie z łatwością można wykonać w domu – opowiada Małgorzata Żmijska, współautorka gry.

O jakości przedsięwzięcia świadczy też długa lista partnerów, wśród których jest także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

– Edukacja ekologiczna jest dla nas szczególnie ważna, bo to czego nauczymy dzieci teraz, zaowocuje w przyszłości w postawach dorosłych osób o wysokiej świadomości ekologicznej. Właśnie dlatego wspieramy projekty takie jak Ekoeksperymentarium. Wyzwania związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i ochroną środowiska nie ograniczają się jedynie do wdrażania odpowiednich regulacji i technologii. To wyzwania dla każdego z nas i możemy je realizować poprzez edukację i kształtowanie właściwych nawyków w codziennym życiu – zaznacza Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekoeksperymentarium online powstało również dzięki wsparciu Partnerów projektu: Banku Ochrony Środowiska, Fiskars, Interseroh Organizacji Odzyskiwania Opakowań S.A., Kaercher i Zespołowi Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółki zależnej PGE Energia Ciepła – firm, które od lat działają na rzecz środowiska i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii.