Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

ENGLISH MATTERS KIDS – zabawy z angielskim dla przedszkolaka

ENGLISH MATTERS KIDS – zabawy z angielskim dla przedszkolaka
26 lutego 2019 Redakcja DZIECI
Nie od dziś wiadomym jest, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Gdy proponujemy im wesołe aktywności, różnorodne ćwiczenia okraszone uwagą i wspólnym czasem taka nauka przy okazji może przynieść niezwykłe efekty. A jeśli dodamy do tego wrodzoną otwartość  dzieci na otaczający świat, wyostrzone zmysły i umysł w pełnym rozwoju trudno nie wsiąść do tej lokomotywy – grzechem wręcz byłoby niedostrzeżenie potencjału tkwiącego w przedszkolaku czy świeżo upieczonym uczniu.
Colorful Media, wydawnictwo specjalizujące się w czasopismach wspierających naukę języków obcych, zaproponowało tej zimy bogato ilustrowany dwumiesięcznik „English matters kids” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. W pierwszym numerze redakcja przedstawiła szereg wielowymiarowych zabaw skoncentrowanych wokół bazowych tematów, takich jak liczby 1-10, kolory, zwierzęta. Magazyn skrojony jest na miarę młodego człowieka, ja miałam okazję przetestować go z moją niemal sześcioletnią córką i po części z jej młodszą siostrą, 3,5-latką.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim przemyślana konstrukcja całości. Krok po kroku razem z dzieckiem ćwiczymy kolejne zwroty czy słówka, które na następnej stronie pojawiają się w zupełnie innym kontekście, co daje możliwość naturalnego przyswojenia wiedzy. Proponowane zadania są bardzo różnorodne – część z nich zaprojektowana na wzór klasycznych książek przygotowujących dziecko do szkoły czy ćwiczących już zdobyte umiejętności, inne zaś pomyślane tak, by w procesie uczenia przez zabawę uruchamiać wszystkie zmysły, jak np. powtarzanie rymowanek głośno/cicho czy skacząc na jednej nodze.
Ćwiczenia pisane i rysowane uzupełniają nagrania umieszczone na stronie internetowej czasopisma czy udostępnione poprzez odpowiednią aplikację. Część do słuchania została wzbogacona także o piosenkę oraz zabawę ruchową, którą można obejrzeć w serwisie YouTube. Moje córki znały zarówno „Head and Shoulders”, jak i „Wheels on the Bus” z zajęć przedszkolnych, ich obecność w czasopiśmie spotkała się więc z bardzo pozytywnym i entuzjastycznym odzewem obu dziewczynek, już po chwili razem tańczyłyśmy i śpiewałyśmy.
Ostatnie strony czasopisma zawierają przemyślane zadania podsumowujące, tzw. utrwalankę, ilustrowany mini słownik oraz kilka prostych rad dla rodziców, które ułatwiają naturalne zatapianie dziecka w języku obcym. Całość jest bardzo zgrabnie zakomponowana graficznie, co przecież także ma znaczenie. Polecam zwłaszcza do wspólnego działania, rymowanki są łatwo przyswajalne dla dzieci i dorosłych, podobnie jak piosenki, dzięki czemu mogą śmiało wejść do repertuaru rodzinnych zabaw. A poprzez zabawę do niezwykle chłonnych umysłów naszych latorośli.
testowała Barbara Górecka z Ulą i Adą