Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Escape Book – pomysł na szczególnie przygodową literaturę. Recenzja

Escape Book – pomysł na szczególnie przygodową literaturę. Recenzja
2 lutego 2022 Redakcja DZIECI

Któż z nas nie czytał z wypiekami na twarzy mrożących krew w żyłach przygód piratów? Któż nie marzył, by podążać śladem archeologów i odkryć prawdziwy skarb ukryty na pustyni, zasłonięty starożytną klątwą… Wspomnienie książek przygodowych o wartkiej akcji czy filmów, których bohaterowie przemierzali dzikie tropikalne dżungle, znajdowali tropy od wieków zarośnięte mchem, otwierali sekretne przejścia nadal wywołuje miły dreszcz emocji.

Tymczasem okazuje się, że nim nasze dzieci chwycą w dłonie wielostronicowe tomy opisujące barwne przygody kobiet, mężczyzn czy dziarskich dzieciaków w mniej lub bardziej egzotycznych krajobrazach, możemy zachęcić je do aktywnego i uważnego czytania poprzez książki, których atutem jest fakt, że zdecydowanie wychodzą poza schemat klasycznie skomponowanej lektury.

W moje ręce trafiły właśnie dwa tomy z serii „Escape Book. Zgaduj. Rozwiązuj. Wydostań się” (wyd. Bookolika, 2021) opisujące niecodzienne perypetie pary przyjaciół Fatimy i Marka. Akcja opowiadania „Zaginiona wyspa skarbów” rozgrywa się na Karaibach, konkretnie w przestrzeni tajemniczo brzmiącej Zatoki Wraków. To od tego miejsca stary Buck, lokalny brodaty staruszek, już pierwszego dnia nakazał dzieciom trzymać się z daleka. Jak można się szybko domyślić owa groźba tylko podsyciła wyobraźnię przyjaciół, którzy szybko obrali kurs na ową zatokę… „Klątwa Faraona” dzieje się zaś na wykopaliskach w Egipcie, gdzie Fatimę i Marka zaprosił do siebie światowej sławy naukowiec George Piramidowski. Dzieci miały towarzyszyć mozolnej pracy mającej na celu znalezienie pradawnej piramidy Tutanchamona. Gdy rzeczywistość archeologa okazała się być dość nudną dla szukających wrażeń bohaterów, postanowili na własną rękę wybrać się na spacer ku przygodzie – tym razem drogę do tajemnic skrywała w sobie kamienna wyschnięta studnia w oazie.

W obu przypadkach fabuła prowadzona jest wartko, nowe informacje pojawiają się jak w kalejdoskopie, a przed dziećmi – zarówno Markiem i Fatimą, jak i czytelnikami, piętrzą się mniej lub bardziej wymyślne zadania. Niczym w escape roomie grupa autorów i edukatorów działająca pod nazwą Tecnoscienza przy wsparciu ilustratorki Clarissy Corradin ślad prowadzi przez zagadki logiczne, przyrodnicze, fizyczne i matematyczne, labirynty czy testy na spostrzegawczość. Przyda się linijka, umiejętność liczenia, znajomość podstawowych reguł naukowych, jak np. właściwości kąta rozwartego, obliczanie powierzchni figur geometrycznych czy opanowanie definicji pojęcia wielokrotności danej liczby. Na końcu książki autorzy zostawili podpowiedzi, jednak to samodzielne odkrywanie i rozwiązywanie problemów uczy kreatywności, pobudza myślenie oraz w naturalny sposób wprowadza dzieci w fascynujący świat historii i nauki.

Książki zostały objęte patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek