Na siostry i braci
Zimowy plakacik – śnieg…

– nie da się ukryć, że zima jest porą roku, w której świat zwalnia. Miejsce słonecznej krzątaniny zajmują mgliste poranki i długie wieczory, krajobraz zasnuwa wąska paleta barw przeplatana od czasu do czasu ulotną bielą śniegu. To czas dobry dla książek i herbaty z goździkami, głębokich foteli i otulających pledów, zapachu drożdżowego ciasta z cynamonem, ciepłego mleka i rozgrzewającego blasku świec. Idąc za tym kuszącym zaproszeniem w domowe pielesze prezentujemy książki o zimie i Bożym Narodzeniu, tytuły, które skrzą się od szronu i jednocześnie rozpalają serca.

Zimowe opowieści, których bohaterami są zwierzęta także mają wiele uroku. Odnajdujemy w nich przecież samych siebie, własne uczucia i sytuacje, które dotyczą niejednego z nas. Tego wyjątkowego wigilijnego wieczoru mieszkańcy zagrody w zachwycie obserwują lśniącą choinkę, jednak odczuwalne jest także, że czegoś drzewku brakuje – czubek jest niczym nieozdobiony.

Petr Horáček w swojej autorskiej książce „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” (Wydawnictwo Babaryba, wyd. III 2022) w roli głównej bohaterki narracji umieszcza rezolutną i odważną gąskę. Zuzia niemal natychmiast podejmuje decyzję o tym, że migocząca na nocnym mroźnym niebie gwiazdka jest tym, co dopełni świąteczną szatę choinki. I nim ktokolwiek się obejrzy rusza na zdobycie tej nietuzinkowej ozdoby.

Tymczasem otulająca świat puszystym śniegiem zima szybko staje się problemem nie do przejścia. Mimo różnych prób i prawdziwego zapału gąska utyka samotnie w nawarstwiającej się zamieci. W jej sercu powoli rodzi się strach i smutek, może nawet poczucie bezsilności. Czy poradzi sobie z zadaniem? Czy ktoś udzieli jej pomocy?

„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to opowieść, której szczególną wartość można docenić pod różnymi kątami. Opowiedziana historia skrzy się od emocji, autor celnie buduje napięcie, pozwala czytelnikom odczuć samotność i rezygnację gąski, by następnie znów zapalić światełko nadziei. Pełna uroku jest także malarska szata graficzna. Kompozycje budowane za pomocą ekspresyjnej plastyki przyciągają uwagę fakturą, barwą i zamaszystością obrazu.

Czymś, co wyróżnia ten tytuł jest także jego dwujęzyczność. Opowiadanie prowadzone jest równolegle w języku polskim i angielskim, co jest niebywałym atutem dla każdego opiekuna, który ma na sercu lingwistyczny rozwój dziecka ukierunkowany na zabawę w ciepłej, domowej atmosferze.

Barbara Górecka / Dom Bajek