Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Ja i świat. Informacje w obrazkach. Recenzja.

Ja i świat. Informacje w obrazkach. Recenzja.
17 stycznia 2020 Redakcja DZIECI

Puk, puk! Czy są na sali miłośnicy statystyki? Z pewnością w wielu rodzinach funkcjonują osoby, które z dużym zainteresowaniem przyglądają się różnym tabelkom, wykresom czy specjalnie zaprojektowanym rysunkom, które zawierają w sobie dużą dawkę ciekawej wiedzy. Ba, tworzenie infografiki to przecież oddzielna dziedzina projektowania graficznego, cieszy się coraz większą popularnością i bardzo dobrze.

Mireia Trius dokonała rzeczy zdaje się niemożliwej, w jednej książce obrazkowej o objętości powiedzmy średniej, „Ja i świat. Informacje w obrazkach” (wyd. Adamada, 2019), zmieściła podstawowe informacje o świecie. Jej pomysł na realizację tego niełatwego zadania jest prosty i bardzo zrozumiały – na pierwszej stronie przedstawia czytelnikowi rudą dziewczynkę w dużych okularach i jej młodszego brata. Od razu dowiadujemy się, że bohaterka, która będzie nas prowadzić przez zawiłości geografii, demografii czy specyfiki odżywania w różnych zakątkach kuli ziemskiej nosi imię Zuzia, jest Polką, mieszka z rodzicami i bratem Antkiem. Ten przykład przeciętnej polskiej rodziny staje się punktem wyjścia do interesującego porównania naszego najbliższego otoczenia z sytuacją w innych krajach.

Mireia Trius zgrabnie przedstawia skrupulatnie zgromadzone dane np. o najbardziej popularnych imionach, liczebności rodzin oraz ich różnorodnych układów (aż 33 przykłady struktur podstawowej jednostki rodzinnej!), populacji na świecie. Dowiadujemy się, jakie są najbardziej popularne zwierzęta domowe, jakie są najczęściej używane języki – zarówno w komunikacji codziennej, jak i w decyzji o wyborze nauki języka obcego, co najczęściej studiujemy i jakie zawody powstały w ciągu ostatnich 10 lat. Możemy porównać przeciętną wielkość mieszkań w danym państwie, ile czasu dzieci spędzają w szkole, co jedzą na drugie śniadanie i na Święta Bożego Narodzenia. Dzięki tej książce mamy szansę dowiedzieć się, że najczęściej czytanym tytułem na świecie jest Biblia, najwięcej tygodniowo czyta się w Indiach, czym jest meksykańska zabawa w morskiego węża i na czym polega gra w Ten Ten popularna w Nigerii. Które miasta są najczęściej odwiedzane przez turystów oraz, że ponad 8 milionów ludzi rocznie odwiedza paryski Luwr. Jest także strona poświęcona wiedzy o klimacie, przydatnym zwrotom w podróży oraz najważniejszym religiom.

Ta solidna, choć nie przytłaczająca dawka wiedzy została fantastycznie ujęta w geometryczne formy infografiki, nowoczesne ilustracje autorstwa Joany Casals, które zaskakują pomysłowością i nietuzinkowymi rozwiązaniami. Wszystko bardzo czytelne i dodatkowo objaśnione legendą dookreślającą każdą ze statystyk.

„Ja i świat” to świetna kompendium wiedzy o współczesnym świecie. Zainteresuje dzieci w różnym wieku, nie tylko te, które same uwielbiają rysować rejestry, wykresy czy inwentarze. Jest to także książka z tych, które zaintrygują dorosłych, także dlatego, że każdy lubi wiedzieć, jakie zajmuje miejsce w świecie. Może także pomoże nabrać dystansu do nas samych?

Barbara Górecka
DOM BAJEK