Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Ja moje nuty mam w sobie. One same grają. Recenzja – audiobook.

Ja moje nuty mam w sobie. One same grają. Recenzja – audiobook.
10 sierpnia 2020 Redakcja DZIECI

Muzyka – jakże jest ważna w naszym życiu. W zależności od naszych upodobań czy preferencji bywa, że słuchamy jej niemal nieustannie, czasem zaś tylko w określonych sytuacjach. Buduje nastrój, wyraża emocje, jest jednym z najbardziej wyjątkowych obszarów twórczości człowieka.

Anna Czerwińska-Rydel, pisarka, która zasłynęła z fantastycznie pisanych biografii dla czytelników w wieku wczesnoszkolnym, pochyliła się także nad życiem jednego z największych polskich kompozytorów, ikony kultury polskiej – Fryderyka Chopina. Nie jest to zadanie łatwe, jak w każdym przypadku, gdy podejmowana jest próba ujęcia fenomenu w słowa.

„Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie” początkowo opublikowało wydawnictwo Bernardinum w formie tradycyjnej książki (2010 r.). Kilka lat później ukazała się wersja audio, której tekst wybornie interpretuje Jan Englert (wyd. BUKA radość słuchania, 2015 oraz 2020 – wznowienie z okazji 210 rocznicy urodzin słynnego kompozytora w ramach serii „Mistrzowie wyobraźni”).

Bukowe audiobooki to wydawnictwa najwyższej klasy. Reżyserka dźwięku Ewa Olejnik zaprasza do współpracy wybitnych aktorów, instrumentalistów, kompozytorów oraz grafików. W efekcie w ręce czytelników trafiają utwory nagrane z wielkim wyczuciem i pieczołowitością, strona narracyjna przeplata się subtelnie z nicią melodii, a projekty okładek i towarzyszących im książeczek świetnie oddają charakter treści książek.

W biografii „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie” Anna Czerwińska-Rydel opowiada o rodzinie, dzieciństwie i dorastaniu Fryderyka Chopina, akcentując rodzący się talent, jego pasję do muzyki i miłość do fortepianu. Historie muzyczne ubarwia wątkami dotykającymi niezwykłej wrażliwości Frycka oraz bystrości jego umysłu próbując uchwycić osobowość chłopca. Powracający temat jego wyróżniającego się talentu przeplata opowieściami o codzienności, którą znają i inne dzieci w wieku szkolnym – Chopin nie tylko wykazywał umiejętności pianistyczne, był też doskonałym obserwatorem rzeczywistości, rysował trafne karykatury nauczycieli, z kolegami ze szkoły założył Literackie Towarzystwo Rozrywkowe. Na prezent w postaci biletów do opery cieszył się jak dzisiejsze dzieci na wizytę w kinie.

Dzięki temu staje się on postacią realną, nie pomnikiem wybitnego bohatera minionych czasów, a wesołym i błyskotliwym chłopakiem, który żywo reagował na otaczającą go codzienność. Ten ludzki wymiar jego twórczości autorka podkreśla w ostatnich zdaniach tekstu, w emocjach chopinowskich kompozycji widząc źródło popularności utworów mistrza fortepianu.

Jan Englert doskonale interpretuje słowa opowieści, nadając jej spokojny, ale nie monotonny wymiar. Czytanym słowom towarzyszą wątki muzyki fortepianowej kompozytora w wykonaniu Krzysztofa Trzaskowskiego, które perfekcyjnie dopełniają fabułę oraz budują jej nastrój. Projekt graficzny Grażki Lange to zaś lekka i nowoczesna w formie zabawa przede wszystkim z typografią.

Audiobooki wydawnictwa BUKA radość słuchania to nie tylko dobra literatura podana w dopracowanym kształcie wizualno-słuchowym. To przede wszystkim bardzo dobrej jakości propozycja literacka, która może świetnie uzupełnić wiedzę szkolną i otworzyć wyobraźnię. Szczerze polecam.

Barbara Górecka / Dom Bajek