Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak poradzić sobie z lękiem przed szczepieniem

Jak poradzić sobie z lękiem przed szczepieniem
4 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Czy twój przedszkolak panicznie boi się strzykawek oraz igieł? Oto kilka sposobów na to jak złagodzić strach przed szczepieniem i złagodzić ból. 

Działaj z wyprzedzeniem
Każdy dorosły wie, że dzieci nie lubią nieprzyjemnych niespodzianek. Wszystkie badania typu pobieranie krwi, szczepienia podchodzą pod tą kategorię. Dlatego pierwszym krokiem jest powiedzenie dziecku co go czeka. Pozwoli to na oswojenie go z czymś co jest nieuniknione. Opowiedzcie jak to będzie wyglądać krop po kroku zaczynając od tego kiedy to nastąpi. Uspokójcie mówiąc, że cały czas przy nim będziecie i co najważniejsze bądźcie szczerzy.

Pokaż, że to nic strasznego
Na naznaczajmy tego wydarzenia za mocno emocjami. Zwłaszcza tymi negatywnymi. Często rodzice wpadają w pułapkę, kiedy na przykład mówią o myciu zębów. Straszą dzieci, że jeżeli nie będą myć zębów to czekają ich bolesne zabiegi u dentysty. Gdy dochodzi do wizyty u stomatologa rodzice nie wiedzą już jak przekonać dziecko, by chętnie tam weszło. Przecież wcześniej było przekonywane jaki to straszny ból.

Opowiedzcie więc swojemu dziecku o swoich przebytych szczepieniach, pokażcie ślad i mówcie, że sami to przeżyliście i też na początku się baliście ale okazało się, że to nic takiego strasznego.

Poćwiczcie w domu. Wykonujcie całe przygotowanie do szczepienia bawiąc się w lekarza. Trenujcie na misiach czy lalkach. Pozwólcie dziecku, by wykonało „zastrzyk” na was. Możecie udawać, że się boicie co daje maluchowi szansę na uspokojenie nas.

Oswajaj i nie kłam
Zawsze bądźcie wobec dziecka szczerzy. Nie mówcie, że szczepienie nie boli, że to nic takiego. Nie bagatelizujcie obaw dziecka i jego strachu. Maluch powinien wiedzieć, że to nieprzyjemny zastrzyk. Wytłumaczcie mu dlaczego jednak jest jemu poddawany i co szczepienie ma na celu. Kiedy wiemy, że coś ma służyć zdrowiu łatwiej jest znieść ból.

Znieczulaj i pocieszaj
Badania wykazały, że plastry znieczulające, które możesz zakupić w aptece bez recepty, działają przysłowiowe cuda. Na godzinę przed zastrzykiem aplikujesz plaster w miejscu gdzie dziecko ma być ukłute, a wtedy dziecko nie czuje bólu, a jedynie nieprzyjemne rozpieranie pod skórą. Zbadano, że dzieci które taki plaster miały płakały o wiele krócej niż dzieci bez plastra.

Doceń i nagródź
Kiedy maluch nie wytrzyma napięcia i zacznie szlochać, przytulcie je, pochwalcie jakie było dzielne, opowiedzcie innym jakie było bohaterskie i odważne. Ból zawsze dobrze trochę osłodzić, a zachowanie (nawet jeśli skończyło się histerią) nagrodzić dlatego po takim poświęceniu dziecka dajcie mu nagrodę na przykład wyjście na plac zabaw.