Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak reagować na brzydkie słowa z ust dziecka?

Jak reagować na brzydkie słowa z ust dziecka?
22 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Kilka ostatnich miesięcy poświeciliście na poszerzenie zasobu słów dziecka? Wiele przeczytanych książek, nauka nazw chociażby zwierząt gospodarskich? I tu nagle twój maluch wyrzuca z siebie brzydkie wyrazy? Co zrobić, jak zareagować na brzydkie słowa?

Z początku dziecko powtarza usłyszane gdzieś słowo. Nie wie, co ono znaczy i nie rozumie, że jest ono nieładne. Kiedy dziecko powtarza to słowo i wzbudza ono jakąś zabawną dla dziecka reakcje to odkrywa wtedy jego MOC.

Nie ważne co rodzic zrobi i tak zwróci na dziecko uwagę. To najbardziej zachęci malucha do wypróbowania tych słów na innych np. na ekspedientce w osiedlowym sklepie czy mamy innych dzieci. Jeżeli eksperymenty malucha wywołują jakąkolwiek reakcję to wzmacnia to jego chęć sprawdzania: co się stanie, jeśli… W związku z tym najlepszą metodą jest ignorowanie brzydkich słów przez niego wypowiadanych, a jego fascynacja szybko minie.

Zdarza się, że dziecko używa przekleństwa, by wyrazić swoje emocje. Dziecko szybko uczy się tego jakich słów używają dorośli, kiedy na przykład się zdenerwują. Nie koniecznie muszą to usłyszeć od rodziców, ale chociażby z telewizji, od przechodniów czy nawet od starszych dzieci.

Dziecko zdaje sobie sprawę z tego jaki te słowa mają ładunek emocjonalny. Rodzi może to albo ignorować albo porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć co dokładnie oznaczają te słowa i dlaczego nieładnie ich używać. Jeśli taka rozmowa nadal nic nie daje zawsze można spróbować:

  • Oswoić przekleństwa – jako, że dzieci czują się zafascynowane takimi słowami można się z nimi umówić, że my rodzice zatykamy uszy na 3 minuty, a wtedy dziecko może mówić co tylko chce i jak dużo chce, ale potem koniec z nimi
  • Wymyślić własne „emocjonalne” słowa, których będziecie używać zamiast zwykłych przekleństw.
  • Odwrócić sytuację i pobawić się z dzieckiem w nauczyciela – pozwól dziecku wytłumaczyć na przykład misiowi bądź lalce jak powinien się zachować, kiedy potknie się o klocki. W taki sposób będziesz w stanie ocenić w jaki sposób dziecko rozumie i przekleństwa i to dlaczego nieładnie ich używać.