Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak ubrać małe dziecko na wiosnę?

Jak ubrać małe dziecko na wiosnę?
27 marca 2019 Redakcja DZIECI

Nasza kapryśna wiosna co dzień zaskakuje nas nową odsłoną. Jednego dnia ostre słońce rozbiera nas z kurtek, kolejnego zaczyna padać śnieg. Do tego dochodzą częste deszcze i przeszywający zimnem wiatr.

Aby odnaleźć się w tym pogodowym labiryncie i odpowiednio ubrać swojego maluszka, przychodzą nam z pomocą dwie proste zasady. Ubieramy na cebulkę, a w przypadku noworodka, również według zasady „tak jak ja, plus jeden”.

Tak jak ja, plus jeden
Jak rozszyfrować ten tajemniczy kod? Prosto! Skoro my zakładamy jedynie T-shirt i bluzę, nie dokładajmy maluszkowi dodatkowego swetra i zimowej kurtki. Ubierzmy malca tak jak siebie zakładając mu jedną dodatkową warstwę. W przypadku dziecka w wózku, tą warstwą może być kocyk
lub osłonka na wózek.

Zasada ta dotyczy głównie noworodków. Dzieci chodzące można już ubrać dokładnie tak samo jak dorosłych. Jeśli zaś starsze dziecko postanowi poszaleć na boisku czy placu zabaw, rozważmy zdjęcie jednej warstwy ubrania, aby dziecko się nie spociło.

Ubieramy na cebulkę
Ubieranie na cebulkę jest wyjątkowo praktyczne i to w każdej porze roku. Zawsze można przecież coś zdjąć. W zimniejsze dni powinny wyjść mniej więcej trzy warstwy, zależy to od grubości tkanin i konfiguracji ubrań. Pamiętaj, aby kolejne warstwy ubrań ściśle do siebie nie przylegały.
Pozostawiona między ubraniami przestrzeń gromadzi ciepłe powietrze ogrzewające malca. W zależności od wieku dziecka możesz zacząć od body, pajaca lub podkoszulka. Bielizna powinna być dopasowana do ciała, co ochroni dziecko przed podwiewaniem. Jednocześnie warstwa dotykająca
skóry powinna być uszyta z oddychającej bawełny. Kolejną warstwą może być pajac w przypadku noworodka jeśli ubieramy go na body. Starszym dzieciom możemy założyć T-shirt z krótkim lub długim rękawkiem, a na to cieplejszą bluzę lub sweterek. Aby utworzyć szczelne okrycie
nieprzepuszczające wiatru podkoszulkę włóżmy w rajstopki, bluzkę w spodnie, a przy szerszych nogawkach możemy na nie naciągnąć skarpetki.
Chodzące dziecko można zaopatrzyć w rozpinaną bluzę z kapturem. W razie ocieplenia, bluzę można rozpiąć, zaś jeśli zacznie wiać zimny wiatr, kaptur będzie dodatkową ochroną dla głowy.