Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest czas?

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest czas?
11 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że „czas” jest dla dziecka pojęciem abstrakcyjnym – przecież nie można go ani dotknąć, ani zobaczyć. Dziecko żyje chwilą. To co widzi, czuje, robi w danym momencie jest dla niego najważniejsze. 

Dlatego też dwu- trzylatek nie będzie chciał oddać „na chwilę” łopatki, bo chwila to dla niego to czym dla nas jest wieczność. Dziecku zajmuje bardzo dużo czasu nauczenie się czym jest tak naprawdę czas. Postaraj się oswajać je z pojęciami związanymi z czasem.

Dokładnie przekazuj maluchowi co po sobie następuje np.: „Teraz włożymy kurtkę, a potem pójdziemy na spacer.” Możesz zacząć posługiwać się nazwami godzin bądź tygodni nawet jeśli dziecko ich nie rozumie.

Wczoraj, dzisiaj, jutro

Niby trzy łatwe słowa, a to tak właściwie całość tworząca naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Rozmawiaj z dzieckiem o tym co robiliście wczoraj, co robicie dzisiaj,  a co będziecie robić jutro. Wiąż teraźniejszość z przyszłością np.: „Dzisiaj idziemy kupić prezent dla taty, bo jutro ma urodziny.”

Czas na ścianie

Bardzo przydatnym okazuje się domowy, duży, widoczny dla wszystkich członków rodziny kalendarz. Dobrym sposobem jest skreślanie wraz z maluchem kolejnych mijających dni. Wyjaśnij dziecku na czym polega kalendarz np.: co oznaczają czerwono zaznaczone dni. Możecie wtedy odliczać do dni wolnych razem. Jednak przygotuj się na to, że dziecku zawsze będzie się dłużyć.

Pory roku

Cztery i o krótkich nazwach co powinno sprawić, że dziecko szybko się ich nauczy. Niestety trwają długo więc małemu dziecku trudno je ogarnąć a tym bardziej ustawić je w dobrej kolejności. Najlepiej jest nauczyć malucha pór roku na skojarzeniach. Zima – śnieg wiosna – Wielkanoc lato – wakacje jesień – spadające liście. A może macie jakieś swoje skojarzenia z każdą porą roku? Możecie to razem narysować na kartce.

Spróbuj skojarzyć dziecku wiosnę z Wielkanocą, a jesień choćby z brązowymi liśćmi i deszczem. A może macie jakieś własne, rodzinne skojarzenia? Podziel dużą kartkę papieru na cztery części i na każdej narysujcie coś, co wiąże się z kolejnymi porami roku. Jeśli wolicie wycinać i naklejać, zamiast rysować, skorzystajcie ze zdjęć w starych czasopismach.

Kiedy zegar?

Z tym nie trzeba się spieszyć. Zanim nauczymy dziecko korzystać z zegara musimy pamiętać, że dziecko musi umieć już liczyć minimum do 12. Najważniejsze jest to, żeby dziecko też chciało się tego nauczyć. Oczywiście, nauka zawsze idzie łatwiej, gdy widać, że zdobyta wiedza jest przydatna. Dlatego tłumacz dziecku, że dzięki zegarowi ludzie mogą się ze sobą umawiać i spotykać, wiedzą, kiedy wyjść z domu do kina albo na urodziny.

Nastaw budzik 

Nawet maluch, który nie zna się na zegarze, może z jego pomocą poczuć upływ czasu. Powiedz dziecku, że pokażesz mu, jak długo trwa – na przykład – godzina.

Nastaw budzik, gdy zaczynacie zabawę albo wychodzicie na spacer. Maluch najpierw najprawdopodobniej będzie się niecierpliwił, a potem zapomni o budziku i będzie zaskoczony, że godzina to tak dużo.

Zróbcie sami swój kalendarz

W zrozumieniu siedmiodniowej sekwencji tygodnia pomoże wam własny, specjalnie zrobiony kalendarz. Zrobienie go jest dziecinnie proste.

Przygotujcie siedem kartek papieru z dużego bloku. Poproś dziecko, żeby od poniedziałku do niedzieli na kolejnych kartkach codziennie rysowało, co wydarzyło się tego dnia. Jeśli każdą kartkę podzielisz na kilka części, będziecie mogli porównać, jak wyglądały kolejne środy czy niedziele, a twoje dziecko może łatwiej zrozumie, że w każdym tygodniu powtarzają się te same dni.