Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Siła przyjaźni. Recenzja

Siła przyjaźni. Recenzja
30 listopada 2021 Redakcja DZIECI

Przyjaźń to ten aspekt życia, o który warto szczególnie zadbać. Prawdziwie głęboka relacja z drugim człowiekiem, zaufanie, bliskość, zrozumienie – są to szczególne wartości, które nadają życiu sens, pozwalają przetrwać największe trudności, niosą poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Dzieci nawiązując przyjaźnie naturalnie ćwiczą się w umacnianiu więzi; przedszkole, szkoła, podwórko – to przestrzeń, gdzie mogą „przetrenować” i nauczyć, co w relacji jest wyjątkowo ważne. Nie unikną także sytuacji konfliktowych, które przeżywane są na różny sposób. I o których naprawdę warto rozmawiać.

„Jesteś prawdziwym przyjacielem Pinku” jest kontynuacją cennej książki „Jesteś ważny, Pinku!” (wyd. Sensus, 2021). Urszula Młodnicka zebrała w mądrych słowach to, co warto podkreślić charakteryzując pojęcie przyjaźni, niezależnie od wieku (wspólna lektura z dzieckiem daje dużo do myślenia także dorosłym, zapewniam!). Snując niespieszne opowiadanie o tytułowym Pinku i jego paczce, którą tworzą Bingo, Leo i Lulka, pozwala dzieciom dostrzec potrzebę zaufania i dotrzymywania słowa, dbania o drugą osobę w relacji, wyjaśniania problemów i odwagi mówienia prawdziwie brzmiącego przepraszam. Autorka w każdym rozdziale bierze pod lupę inny aspekt funkcjonowania przyjaźni, opowiadanie wieńcząc małym przerywnikiem praktycznym – miejscem na przemyślenia, rysunki, własne słowa, własne notatki.

Autorka prowadzi fabułę w oparciu o dialog, a co szczególnie istotne – robi to dając przestrzeń dziecku. Dorosły w tej opowieści bardziej towarzyszy niż zadaje pytania, pozwala Pinkowi samodzielnie dojść do własnych wniosków, co mocniej trafia w serce. Wspólna lektura tej książki może nie tylko wzmocnić małego czytelnika, ale też podpowiedzieć rodzicom czy opiekunom, jak mądrze rozmawiać z dziećmi.
Agnieszka Waligóra ilustracyjnie kontynuuje wątki podjęte w poprzedniej części skupiając się na rysunku i wąskiej gamie barwnej. Charakterystyczny jest prowadzony przez artystkę ślad kredki i ołówka, wyraziste kreskowanie i silnie zabudowana przestrzeń kompozycji. Warstwę graficzną buduje też nietypowa czcionka, także podzielona na wiodące w całości barwy: czerwień i niebieski w połączeniu z czernią.

„Jesteś prawdziwym przyjacielem Pinku” to książka do czytania w zaciszu domowym, zwłaszcza wtedy, gdy pojawi się rysa w relacji między przyjaciółmi. Ale to też wartościowa lektura w przedszkolu czy klasie, pomagająca zrozumieć energię grupy, różne temperamenty i potrzeby ludzi spędzających ze sobą więcej czasu, a przede wszystkim docenić własnych przyjaciół.

Barbara Górecka / Dom Bajek