Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu

Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu
12 stycznia 2021 Redakcja

Mama, która postanowiła pisać książki.

Autorką książki jest Maja Strzałkowska, mama dwójki cudownych dzieci. Twierdzi, że wszystkie dzieci są cudowne – każde ma swój własny charakter, własne możliwości i ograniczenia oraz własne tempo rozwoju. Jako mama zmaga się, jak każdy inny rodzic, z wychowaniem swoich dzieci. To zawsze trudna i kręta droga, której nie widać ani końca, ani tego, dokąd ta droga zaprowadzi. Trafia się też ścieżka pod górkę. Tak było w przypadku córki autorki, która zmaga się z zaburzeniami  integracji sensorycznej i nadpobudliwością psychoruchową, czyli ADHD.

Trudności z zachowaniem i koncentracją córki sprawiły, że jej mama musiała szukać wielu kreatywnych rozwiązań, aby pomóc jej funkcjonować w otaczającym świecie. By łagodzić częste wybuchy złości, problemy z koncentracją, by uczyć przestrzegania zasad i pomóc jej poznawać świat, wymyślała jej, często nie do rymu, zabawne historie, dzięki którym pomagała córce radzić sobie z jej ograniczeniami i pokazywała jej nowe możliwości. Wtedy pomyślała, czemu nie podzielić się tymi historiami z innymi?

Jak to się zaczęło, czyli po nitce do Szpulki.
Inspiracją do powstania pierwszej książki (a planowana jest seria i to pokaźna, bo autorka deklaruje 20 tytułów!) jest jej córka. Pewnego wieczoru, po wyjątkowo paskudnym napadzie złości, opowiedziała córce historię o pewnej dziewczynce, która musiała radzić sobie ze swoją bezradnością i  złością. Wtedy właśnie narodziła się Julka i Szpulka. Szpulka to dziwny stworek – kłębek nerwów Julki – którego nitki reagują na emocje dziewczynki. Gdy Julka się złości – Szpulka się jeży, gdy Julka jest smutna, Szpulce opadają nitki. Razem starają się zrozumieć problemy Julki i wspólnie poszukiwać rozwiązań. Tak narodził się pomysł na pierwszą książkę „Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu”, na książkę detektywistyczną i interaktywną.

Interaktywna książka detektywistyczna dla małych dzieci.
„Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu” angażuje dziecko do działania i myślenia. Książkę nie tylko się czyta, trzeba zrobić w niej coś więcej: narysować portret pamięciowy, odpowiadać na pytania i wybierać tropy. Czytając, dziecko staje się detektywem i wspólnie z bohaterami książki będzie mogło samodzielnie rozwiązać zagadkę zaginionej lalki. Zatem to książka edukacyjna, rozwijająca umiejętności koncentracji, łączenia faktów i logicznego myślenia. Niewiele jest książek detektywistycznych dla przedszkolaków, a szkoda bo to urodzeni detektywi nieustannie zadający pytania, poszukujący odpowiedzi i ciekawi świata.

Książka wydana w modelu self-publishingu
Self-publishing jest coraz bardziej popularny. Jesteśmy jednak przyzwyczajeni, że tą metodą wydawane są najczęściej poradniki. Znany jest przykład sukcesu „Finansowego ninja” Michała Szafrańskiego. W przypadku beletrystyki czy książek dla dzieci częściej spotykamy się z tradycyjnym modelem wydawniczym. Skąd taka decyzja w przypadku „Julki i Szpulki”?

Według autorki najważniejszą zaletą jest pełna kontrola nad całym procesem promocyjnym i wydawniczym. Dokłada też wszelkich starań, aby ten proces był przygotowany profesjonalnie. Znalazła nowoczesną, specjalizującą się w druku książek dla dzieci drukarnię Perfekt S.A., podjęła współpracę z profesjonalnym ilustratorem – Danielem Włodarskim oraz firmą logistyczną IMKER, która magazynuje, pakuje i wysyła książki innym self-publisherom.

To, co według autorki, jest jeszcze zaletą „samowydawania”, to prowadząc blog i profile Julka i Szpulka w mediach społecznościowych umożliwia stały kontakt z czytelnikami, dzięki którym może dostosowywać się do ich potrzeb i którzy stanowią dla niej źródło inspiracji do powstawania nowych tekstów.

 

Julka i Szpulka – blog dla rodziców i dzieci
Poza książkami autorka prowadzi blog i profile na Facebook’u i Instagram’ie, gdzie zamieszcza swoje przemyślenia i wnioski dotyczące wychowania dzieci, także tych bardziej wymagających, o wyjątkowej urodzie pracy mózgu – tak autorka nazwa dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, ADHD, Aspergerem, czy autyzmem.
Swoim czytelnikom tworzy krótkie teksty i slajdowiska (słuchowiska z pokazem slajdów) dla dzieci na „Niedzielne czytanie z Julką” – wszystko po to, aby rodzice i dzieci mogli odkryć, że w prosty sposób można rozwiązywać problemy dzieci – wystarczy odrobina kreatywności.

Praktyczne informacje
Książkę można kupić tylko bezpośrednio od autorki na: https://julkaszpulka.pl/