Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Pobawmy się w literki! Recenzja

Pobawmy się w literki! Recenzja
16 września 2021 Redakcja DZIECI

Kiedy w życiu dziecka przychodzi czas nieodpartej chęci poznania liter i fascynacji alfabetem warto wykorzystać tę naturalną sposobność i wyruszyć z nim wspólnie w podróż szlakiem głosek. Sama pamiętam, z jaką radością przyglądałam się moim kilkuletnim córkom, gdy odkrywały, że litera S brzmi naprawdę jak wąż i tak samo się wije. Widziałam zachwyt w ich oczach, gdy stopniowo łączyły kształt litery i dźwięk, której jest jej przypisany, a następnie zaczynały rozumieć korelację miedzy literą a całym słowem. Ten wyjątkowy czas poszerzania erudycji i wzmożonego rozwoju umysłowego jest jak wypuszczona w dal strzała – nie można jej zatrzymać, a dobrze pokierowana z pewnością trafi do celu.

Obrazkowe domino zestawiające literę alfabetu oraz prostą ilustrację słowa, które się od niej rozpoczyna to dobry pomysł na sprytne połączenie zabawy z nauką. Wśród wielu propozycji, które oferuje rodzicom i ich dzieciom Kapitan Nauka jest także takie Domino Alfabet, gra dedykowana dzieciom powyżej 3 roku życia. Mocne, solidnie wykonane, kartonowe płytki wytrzymają niejedną rozgrywkę, są odpowiednio duże, ale nie na tyle, by zajmować zbyt wiele miejsca na półce w dziecięcym pokoju. Format gry doskonale sprawdzi się także w plenerze.

Same kartonowe płytki zostały zaprojektowane w czytelny sposób – kształt litery wyraźnie odróżnia się na kontrastowym tle mocnego koloru, rysunki ilustrujące słowo zostały zaś umieszczone na czystej bieli. Układ liter odpowiada kolejności alfabetycznej, co daje dodatkowy przyczynek do nauki nie tylko liter, ale i samego abecadła, bez polskich znaków diakrytycznych.

Mamy więc zatem do czynienia ze wzbogaconą wersją klasycznej już prostej gry, w której zadanie połączenia obrazu i litery jest dodatkowym wyzwaniem umysłowym z jednej strony, z drugiej zaś w niezobowiązującej atmosferze wpływa na wszechstronny rozwój dziecka.

Barbara Górecka / Dom Bajek