Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (5)

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (5)
25 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a poranki chłodniejsze najwyższy czas, aby pomyśleć o zimie, a tę najpiękniejszą, baśniową, magiczną z pewnością znajdziemy w książkach. Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się pachnące cynamonem, błyszczące i wzruszające tytuły, które wpływają na rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i nierzadko stają się ważnym składnikiem domowych rytuałów. Wśród nich są książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii. Apetyczne i rozgrzewające serca.

Anita Głowińska w autorskiej książce „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima” (wyd. Media Rodzina, 2022) również zaprasza, tym razem najmłodszych czytelników, do cieszenia się z tej pięknej pory roku. W kartonowej książce z licznymi okienkami Kicia Kocia w trakcie zabawy klockami z młodszym bratem Nunusiem odkrywa, że za oknem widać świeży, puszysty śnieg. Dziewczynka natychmiast podejmuje spontaniczną decyzję o zimowym spacerze do miasta i parku, a także o odwiedzinach wujka na wsi.

Rodzeństwo rusza w drogę, a wraz z nimi symbolicznie po różnych odsłonach zimy wędrują dziewczynki i chłopcy czytający książkę. Każda kartonowa karta wzbogacona jest o wielorakie okienka ukryte w kolorowych obrazkach, dopowiadające ilustracjami fabułę oraz zawierające odpowiedzi na pozostawione w trakcie opowieści zagadki i pytania aktywizujące dzieci do uważnego czytania. Czym różni się śnieżny krajobraz między wysokimi blokami od tego, jaki zastaniemy w parku? Jakie zabawy najchętniej wybierają dzieci zimą na placu zabaw  – lepienie bałwana, grę w hokeja, a może coś jeszcze? Gdzie ukryły się świnki, nie ma ich bowiem w chlewiku? Kicia Kocia i Nunuś spacerują także po lesie, by odkryć gawrę ze śpiącym niedźwiadkiem, małego skulonego w kłębuszek pod stertą liści i śniegu jeżyka, a także przytulną dziuplę sowy. Po powrocie do domu rozgrzewa ich kubek aromatycznego kakao.

ZIMA JEST PIĘKNA – woła Kicia Kocia.

W pełni się z nią zgadzam.

Barbara Górecka / Dom Bajek