Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Kołderkowe bzdurki dla syna i córki. Recenzja

Kołderkowe bzdurki dla syna i córki. Recenzja
14 stycznia 2022 Redakcja

Bo ja mam taką piżamkę, co niezłym bywa gałgankiem…
Gdy po raz pierwszy wpadł mi w ucho tytuł „Kołderkowe bzdurki dla syna i córki” od razu pojawiły się w mojej głowie wspomnienia żywo związane z moim dziecięcym łóżkiem. Gdy rodzice kończyli czytać dając mi czułego całusa na dobranoc zostawałam sama z własną wyobraźnią. Miałam wiele sposobów na zagospodarowanie tych kilku chwilek przed snem. Jednym z nich było nurkowanie między kołdrę a pościel – ten zabieg udawał się u babci, tylko ona posiadała poszewki bez otworów przy dolnej krawędzi, a takie wyjątkowe z dużymi wyciętymi rombami na środku materiału. Inną tajemnicą była zabawa rękoma – ożywione dłonie stawały się postaciami, które wiodły ze sobą długie dysputy…
„Kołderkowe bzdurki dla syna i córki” (wyd. Buka radość słuchania, 2021) to kolejna część genialnej serii pieczołowicie nagranych audiobooków publikowanych pod tytułem „Mądre bajki”. Także i tym razem Ewa Olejnik, założycielka wydawnictwa, jak i autorka koncepcji oraz montażu dźwięku, daje odbiorcom obiekt najwyższej jakości. Pod każdym względem płyta jest dopracowana i wyjątkowa. Literacko zachwycają lekkie i figlarne rymy Agnieszki Frączek, która bawi się słowem wywołując uśmiech nie tylko u najmłodszych (tytuł dedykowany jest dzieciom od drugiego roku życia, lecz dzięki ciekawym zestawieniom słów i przemyślanym koncepcjom poetyckim trafia także do serc starszych dzieci i ich rodziców). Wersy swobodnie balansujące w tematyce okołokołderkowej czy odwołania do znanych tekstów kołysanek budują wrażliwość w dziecku ucząc je naturalnego kontaktu z wierszowaną formą literacką.
Koncepty Agnieszki Frączek interpretuje Małgorzata Kożuchowska dając popis doskonale wyważonej dykcji wyrażonej charakterystycznym tembrem głosu aktorki. Recytację uzupełnia śpiew Beaty Przybytek – całość została skomponowana w bardzo przemyślany sposób, przeplatające się wątki recytacji i piosenek nadają zgrabny rytm fabularny. Muzykę stworzył i zaaranżował Maciej Mulawa.
Dużą wartością publikacji jest bogata w detal warstwa graficzna autorstwa Agaty Dudek, współtwórczyni warszawskiego Acapulco Studio. Na jednolitym tle silnie nasyconego oranżu pulsują dynamicznie potraktowane litery oraz uproszczone, zgeometryzowane ilustracje. Artystka odważnie zestawia kolory, ciepłe odcienie przełamując akcentami bieli, czerni i chłodnej zieleni. W zdecydowany sposób wypłaszcza perspektywę, uwagę widza koncentrując na mimice zwierzęcych postaci oraz humorystycznym wydźwięku kompozycji.
Po raz kolejny warszawskie wydawnictwo Buka radość słuchania proponuje dzieciom coś wyjątkowego. Bo „Kołderkowe bzdurki dla syna i córki” to nie tylko perfekcyjnie nagrany tomik wdzięcznej poezji dla najmłodszych. To również okazja dla rodziców czy opiekunów do towarzyszenia we wzruszeniach naszym dzieciom – jak podkreśla w słowach wstępu prof. Grzegorz Leszczyński.
Audiobook został objęty patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek