Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Komputera cichy szum… Recenzja

Komputera cichy szum… Recenzja
15 stycznia 2020 Redakcja DZIECI

Szczęśliwie dla nas i naszych dzieci ukazują się kolejne arcyciekawe książki popularno-naukowe, napisane tak, by rozbudzać ciekawość i zainteresowanie otaczającym światem. Po bardzo udanym debiucie tytułu „Ale samoloty. Odlotowe historie lotnicze” Michał Leśniewski podejmuje kolejny trop i w barwny, daleki od nudy sposób przedstawia nowy trop – historię maszyn liczących.

„Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe” (wyd. Egmont, seria ART, 2019) to ilustrowana podróż w historię nie tylko tę, która jest nam najbliższa. Michał Leśniewski rozpoczyna starożytnymi sposobami na liczenie, krok po kroku prowadzi nas przez różne osiągnięcia wymieniając wynalazki o bajecznych nazwach: pascalina czy abakus. Pojawiają się intrygujące pojęcia, jak koła zębate, papier perforowany, mózg elektroniczny czy ordinateur. Autor opowiada ze swadą, przytacza fakty ubarwiając je ciekawostkami. W prostych słowach nie tylko wyjaśnia zasady działania kolejnych maszyn liczących, opisuje także historie ich twórców i twórczyń.

W książce dominuje wiedza o XX wieku, zatem poznać możemy pierwsze komputery-giganty, zasady programowania i szyfrowania. Wiele faktów związana jest z historią wojskowości, jak chociaż maszyna szyfrująca Enigma i proces łamania jej kodów. Czytelnik dowiaduje się, kiedy i skąd wysłano do Polski pierwszy e-mail, co kryje się pod kryptonimem XYZ, dlaczego skomplikowana obsługa komputerów była tak istotna w pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu czy jak wyglądał pierwszy model komputera osobistego marki Apple. W książce nie brakuje także rozdziałów angażujących czytelnika, jak propozycja stworzenia własnego szyfru.

Ważnym aspektem, który warto podkreślić jest także skupienie autora na czynniku ludzkim. Przecież nasze palce to najpierwsza maszyna licząca, dostępna „od ręki”. Ciekawy jest także wątek konkurowania najbardziej znanego mistrza szachowego Garri Kasparowa i jego kilkukrotnych rozgrywek, w których przeciwnikiem był specjalnie zaprogramowany do grania w szachy komputer.

Megabajtową historię komputerów ubarwił Michał Łazowski fantastycznie dopasowując język ilustracji do tematyki. Jego nowoczesne grafiki świetnie korespondują także z rozdziałami poświęconymi historii, nadając całości charakter cyfrowego świata.

Komputery otaczają nas w codziennym życiu, specjalnie projektowane mechanizmy są obecne już niemal wszędzie. Warto zaznajomić się z tym narzędziem, poznać jego możliwości, ale także historię. Jest przecież wynikiem ciągłego rozwoju myśli ludzkiej.

Barbara Górecka
Dom Bajek