Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci”. Recenzja

„Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci”. Recenzja
18 lutego 2023 Redakcja DZIECI

Zaprzyjaźnić się z Droga Mleczną

Nie od dziś wiadomo, że małe dzieci są bardzo zainteresowane otoczeniem. Z początku swoją uwagę skupiają na tym, co im najbliższe – rodzicach, opiekunach, rodzeństwie. Pokoju, mieszkaniu… Stopniowo perspektywa się powiększa, aż młody umysł dociera do pojęcia KOSMOSU. Jest to często początek głębokiej dziecięcej fascynacji zjawiskami dnia i nocy, rozgwieżdżonym niebem czy układami planetarnymi. Warto za tym podążać, zwłaszcza, że współczesna literatura popularno-naukowa dla najmłodszych czytelników olśniewa różnymi propozycjami ciekawie zaprojektowanych książek.

„Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci” Olgi Woźniak (wyd. Papilon, 2023) to jeszcze pachnąca drukarnią nowość w tym temacie. Polska dziennikarka naukowa i popularyzatorka wiedzy z zakresu między innymi nauk przyrodniczych, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i psychologii, kieruje swoje słowa do początkujących miłośników gwiezdnych relacji i międzyplanetarnych podróży. Jestem pewna, że kartonowa książka z okienkami znajdzie amatorów zarówno wśród początkujących przedszkolaków, jak i zerówkowiczów czy dzieci, które uczą się procesu samodzielnego czytania ze zrozumieniem.

Kosmiczną narrację autorka publikacji rozpoczyna od przedstawienia Układu Słonecznego z graficznym zapisem kolejności planet i krótką charakterystyką ich powierzchni. Następnie przeprowadza czytelników przez Drogę Mleczną i definicję galaktyki, by przybliżyć głównych bohaterów tej opowieści: Ziemię z otaczającymi ją gwiazdozbiorami i Księżycem, gorące Słońce, rdzawego Marsa, planety gazowe… Przy okazji wplatając ciekawostki, jak chociażby krótki opis historii badań kosmicznych. Olga Woźniak porusza także zagadnienie sztucznych satelitów, które pomocne są między innymi podczas korzystania z nawigacji. Nie zabrakło portretu astronauty i opisu jego fascynującego skafandra.

Geometryzujące ilustracje do książki stworzył Maciej Łazowski, który dał już się poznać jako autor charakterystycznych rysunków w publikacjach o tematyce popularno-naukowej. Nowoczesność form interesująco kontrastuje z próbą uchwycenia faktury ciał niebieskich, całość balansuje pomiędzy atrakcyjnością kosmicznej abstrakcji a obrazem odzwierciedlającym obraz rzeczywisty.

„Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci” to tytuł obowiązkowy w księgozbiorze początkującego amatora gwiezdnych pyłów, planetarnych obrotów i galaktycznych tajemnic. Kto wie, w którą stronę podryfuje umysł dziecka, jeśli dostanie wartościowy impuls interesująco podanej wiedzy? Może do samych gwiazd…

Barbara Górecka /Dom Bajek