Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Kuba Guzik i Dzika 13”. Recenzja

„Kuba Guzik i Dzika 13”. Recenzja
28 czerwca 2024 Redakcja DZIECI

Ruszyć w daleki świat

Jakże przyjemnie móc pofantazjować u progu wakacji o podróżach, tych bliskich i tych jak najbardziej dalekich. Im bardziej wymyślne cele destynacji, tym więcej ma do powiedzenia nasza wyobraźnia. Nic dziwnego – podróżowanie nierozłącznie wiąże się z przygodami, a te wywołują przyjemny dreszcz i miły zawrót głowy. Jako mała dziewczynka uwielbiałam zanurzać się w grube tomy książek opowiadających o perypetiach dzielnych dzieciaków, których los rzucił w różne strony. Razem z nimi przemierzałam dzikie dżungle, gorące piaski pustynne, nieodgadnione wody szumiących oceanów… Każde spotkanie z drugim człowiekiem było odrębną historią, każdy opisany zwierz czy roślina rozpalała mój umysł do czerwoności.

Dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po drugi tom przygód Kuby i jego przyjaciela, maszynisty Łukasza, zamieszkujących baśniowy świat Trochanii. Fabuła opowieści Michaela Ende „Kuba Guzik i Dzika 13” (wyd. Jung-Off-Ska, 2024) pozwala jednak zajrzeć o wiele, wiele dalej. Kuba z Łukaszem podążając tropem zagadkowego olbrzyma o imieniu Top Top wyruszają poza znane im granice, wypływają na morze, by tam spotkać niezliczoną ilość osobliwych stworzeń oraz przeżyć apetycznie szalone przygody. Spotkanie z Syreną? Banda nieokiełznanych piratów zwana Dziką Trzynastką? Odkrycie największego magnesu Świata? Smocza przepowiednia? I – uwaga – latająca lokomotywa…? Michael Ende, znany i doceniany autor powieści dla dzieci i młodzieży wpisanych w kanon klasyki literatury gatunku, także i w tej narracji odkrył karty swojego niebywałego talentu pisarskiego oraz wielkiej poetyckiej wyobraźni.

Jednak nie tylko seria interesujących zdarzeń tej wyprawy ma wpływ na jakość fabuły. Jej ważnym aspektem jest to, co nieco mniej uchwytne, a jednak równie ważne – siła przyjaźni, zaufanie, ale też otwartość na innych i wzajemny szacunek. Kuba odkryje także swoje pochodzenie. Jaki będzie miało to na niego wpływ?

Uległam urokowi tego audiobooka, podobnie jak w przypadku pozostałych propozycji wydawnictwa Jung-Off-Ska. To marka sama w sobie, gwarancja nie tylko świetnie przeczytanej i rozegranej aktorsko przez Edytę Jungowską historii, ale też pieczołowicie przygotowane i skomponowane tło muzyczne autorstwa trio: Alberta Karcha, Patryka Zakrockiego i Pawła Szamburskiego. Za oprawę graficzną odpowiada Marcin Minor.

Idealna propozycja na lato, jazdę samochodem, rejs statkiem czy lot samolotem. Albo na dzień bez zadań, wakacyjne „wolne” od obowiązków.

Audiobook został objęty patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek