Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Miłość ponad podziałami. Recenzja

Miłość ponad podziałami. Recenzja
6 listopada 2021 Redakcja DZIECI

Książek traktujących o tym, że miłość „międzygatunkowa” jest możliwa było już wiele. I na szczęście nadal trafiają do naszych rąk kolejne – pod pretekstem szukania przyjaźni i relacji w sytuacji pozornie beznadziejnej otrzymujemy głębokie przesłanie o tym, ze warto otwierać się na drugiego człowieka, niezależnie od jego wieku, płci, koloru oczu czy skóry. Mądre lektury oswajają z faktem, że każdy z nas jest „jakiś” – nie idealny, a wyjątkowy, własny, ważny. I z pewnością wart zauważenia.

„Leopantera. Historia pewnej miłości” Piotra Wilkonia zilustrowana przez jego ojca, Józefa (wyd. Media Rodzina, 2020) to zapis rodzącego się uczucia między lwem i panterą, Brunem i Lisą. Pozornie jest to opowieść o czymś niemożliwym – dzieli ich wszystko: rytm życia, tryb dzienny i nocny, maść i kolor futer, charaktery i temperamenty, wszystko doprawione pełnymi politowania i niedowierzania oceniającymi spojrzeniami innych zwierząt. Tymczasem miłość staje ponad wszystkim, budując most i łącząc te dwa odmienne światy.

Opowieść syna zilustrował Józef Wilkoń, sięgając po medium pasteli. Za pomocą rysunku wydobywa nie tylko zawsze obecną w swoich obrazach tajemniczą czerń, ale i fenomenalnie buduje napięcie emocjonalne w relacji dwóch głównych bohaterów. Subtelnie poprowadzona kreska, zabawa z ciemnym tłem nocy, poezja krajobrazu i jego stonowanych barw – w ręku mistrza przyroda ożywa w pulsującym, acz niespiesznym rytmie.

Książka powstała 30 lat temu, po raz pierwszy została opublikowana nakładem wydawnictwa Patmos Verlag w Niemczechw 1991 roku. Pomimo upływu lat siłę tej opowieści stanowi jej wartość i uniwersalne przesłanie otwierające serce na drugą osobę, uczące szacunku i odwagi w nieszablonowym spojrzeniu. Jest to rodzaj historii potrzebny i dający dziecku narzędzie do świadomej i mądrej tolerancji, do współistnienia w świecie, razem z innymi. Marzy mi się także, by po takie książki sięgali również dorośli mający realny wpływ na kształt prowadzonej polityki, zarówno w kontekście lokalnym, jak i zdecydowanie szerszym. Aby przede wszystkim szukać dróg porozumienia, nawet – a być może zwłaszcza tam, gdzie sytuacja zdaje się być niemożliwą do pogodzenia.

Barbara Górecka / Dom Bajek