Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

M jak Miłość. M jak Mądrość. M jak MAMA. Recenzja

M jak Miłość. M jak Mądrość. M jak MAMA. Recenzja
26 maja 2020 Redakcja DZIECI

Święto Mamy to moment szczególnej czułości. Jakoś dziwnie często oczy stają się mokre, a łzy wzruszenia napływają wiele razy w ciągu dnia. Z początku celebrujemy je rysując koślawe laurki, recytując Mamo, mamo, cóż Ci dam…, przygotowując samodzielnie śniadanie do łóżka. Potem czas gdzieś umyka w arcyważne sprawy nastolatków, pierwszych miłości, pierwszej pracy czy mieszkania. Dopiero, gdy znów stajemy się rodzicami spoglądamy na nasze matki i ojców z zupełnie innej perspektywy.

„Po prostu Mama” Renaty Piątkowskiej to zbiór niedługich pięknych opowiadań o bohaterkach dnia codziennego (wyd. Literatura, 2020). Już jakiś czas temu księgarskie półki licznie wypełniły się opowieściami o dzielnych dziewuchach – podróżniczkach, zdobywczyniach kosmosu, inżynierkach, polityczkach, emacypantkach. Każda z nich ma w sobie iskrę, która może wzbudzić płomień i stać się inspiracją dla niejednej dziewczynki. Ale… Mamy? Te nasze domowe, zwyczajne Mamusie? Renata Piątkowska w prostych, wzruszających historiach pokazuje różne barwy macierzyństwa oraz to, że czasem niepozorne momenty budują prawdziwe bohaterstwo.

Mama wychowująca córeczkę bez taty, mama chorego niemowlęcia, mama niepełnosprawnego chłopca dotkniętego paraliżem. Mama, która daje tajemne sygnały, by Hania mogła pokonać tremę na scenie. Mama, która goli włosy, by wojowniczka Julia nie była jedyną łysą dziewczyną na festynie. Mama Thomasa Edisona, która nie uwierzyła opinii lekarzowi, mówiącej, że jej syn jest tępy i pozbawiony jakichkolwiek zdolności. Mama, która odnajduje zaginionego w górach syna. To portrety zwykłych kobiet, jakich wiele wśród nas. Właśnie tą codzienność, utkaną z niezwykłej miłości, można zamknąć w jednym bardzo pojemnym słowie KOCHAM. I to ona inspiruje najbardziej.

Opowieści zilustrowała Joanna Rusinek, pogodnie oddając nastrój każdej z nich. Fabuła książki rozgrywa się w różnych częściach świata, odbicie wielu kultur i urody bohaterów artystka wydobyła za pomocą koloru, niuansów faktury i delikatności rysunku.

Jest w tych historiach dużo siły, ciepła i blasku. I ogromna moc wzruszeń, raczej nie obędzie się bez łez przy lekturze. I bardzo dobrze – łzy miłości to niezwykle cenny dar.

Kochane Mamy – jesteście Bohaterkami. Dziś i każdego dnia. Wszystkiego najlepszego!

Barbara Górecka / Dom Bajek