Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Madera. Zielona wyspa

Madera. Zielona wyspa
25 lipca 2022 Redakcja DZIECI

Tuż obok Europy znajduje się niewielka wyspa, która zwie się Zieloną Wyspą. Może znacie jej nazwę? Ta wyspa to Madera. Rośnie tam wiele gatunków kwiatów. Wiosną organizowany jest Festa da Flor, czyli Festiwal Kwiatów. Dziewczynki i kobiety zakładają barwne suknie, głowy zdobią wiankami, a pozostałe elementy ubioru dekorują setkami kwiatów. Madera zachwyca i zaskakuje nie tylko kwiatami.

Sanie w Monte.
Jeśli chcielibyście poczuć dreszczyk emocji, udajcie się na zjazd saniami z góry Monte. Nie macie co tam liczyć na mróz i śnieg. Zjazd z góry odbywa się po… asfalcie. To niezwykłe doznanie! Drewniane płozy wiklinowych sań są smarowane woskiem. Dzięki temu stają się śliskie i pojazdy mogą zjechać krętymi, stromymi uliczkami po szorstkim asfalcie. Sanie są sterowane przez dwóch, ubranych na biało mężczyzn, którzy swoich butów podbitych oponą używają jako hamulców.

Lewady.
Jeśli chcecie wybrać się na długi spacer, zobaczyć storczyki, strelicje i liany, a na koniec wykąpać się pod wodospadem, to… wybierzcie się na lewady. Te kanały, imponujące swoją długością, zostały zbudowane 500 lat temu. Niegdyś lewady doprowadzały wodę z północnych zboczy, gdzie występowała jej obfitość, na południową stronę wyspy. Lewady wiją się w maderskich lasach, a wędrując wzdłuż nich, możemy dotrzeć do prawdziwych cudów natury.

Ronaldo.
Czy wiecie, że jeden z najsłynniejszych piłkarzy świata – Cristiano Ronaldo – urodził się na Maderze? Zwiedzając wyspę, warto odwiedzić jego Muzeum – CR7. Jeśli będziecie mieć szczęście, spotkacie go osobiście. Ronaldo często odwiedza swoją rodzinę i przyjaciół na Maderze. Niemal zawsze wpada na szkolne boisko i rozgrywa krótki mecz z zaskoczonymi i uradowanymi dziećmi.

 

Jeśli chcecie się dobrze przygotować do wędrówki po Maderze, zeskanujcie kod QR. Portal dla dzieci TupTupTup wraz z VisitMadeira przygotował bajkę i różnorodne gry oraz zabawy przybliżające wiedzę o lewadach, naturalnych basenach, roślinach i innych cudach Madery (www.tuptuptup.org.pl/madera).


Klikając na szablony obrazków po prawej stronie, pobierzesz na swój komputer pdf danego obrazka, który możesz wydrukować.