Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mądre bajki. Recenzja

Mądre bajki. Recenzja
29 marca 2022 Redakcja DZIECI

W opowieści tkwi wielka siła. Ludzie od wieków zbierali się w kręgach i snuli historie, czasem oparte na faktach, innym razem wzbogacane o wątki baśniowe czy fantastyczne. Celem było oswajanie świata, dzielenie się zakorzenioną głęboką wiedzą i tradycją. Opowieści mają też duże znaczenie terapeutyczne – dzięki nim możemy przeżywać to, co i nas osobiście dotyka. Słuchając historii innego bohatera, która jest bliska naszej, możemy nabrać oddechu i odczuć z nim pewną więź. A współodczuwanie jest jednym z ważnych kroków do pracy nad problemem.

„Mądre bajki. Wydanie specjalne” Agnieszki Antosiewicz (wyd. Greg, 2021, ilustracje O. San Julian i Francisco J. Romero) to zbiór ponad dwudziestu niedługich opowiastek, po części opublikowanych po raz pierwszy, poruszających ważne tematy, o których nie zawsze jest łatwo rozmawiać z dziećmi. Autorka ubiera w słowa historie, których bohaterami są kilkuletnie dzieci, zwierzęta lub przedmioty, kreując uniwersalne opowieści wspierające czytelników w wieku przedszkolnym. Tom otwiera opowiadanie o Amelii, której trudno było odnaleźć się w sytuacji oczekiwania na rodzeństwo i zagrożonej ciąży mamy. Inne rozdziały traktują o relacji dziewczynki o imieniu Asia z babcią, która pewnego dnia umiera. Agnieszka Antosiewicz porusza między innymi kwestię silnych emocji – strachu, jak w opowieści o ptaszku, który bał się latać, rozczarowaniu i rozżaleniu, kiedy uratowany kotek odnalazł swój dom i nie mógł zostać u Bartusia, o miłości i pierwszym zauroczeniu między Maciusiem i Madzią. Z rozdziału o wyścigu samochodów płyną słowa o uczciwości, w opowieści o rafie koralowej odkrywamy, że najzwyklejszy błazenek także może okazać się niosącym pomoc bohaterem.

Opowiadane historie nie są długie, w treści i formie będą dobrze odbierane przez dzieci w wieku przedszkolnym. „Mądre bajki. Wydanie specjalne” mają potencjał stania się mini biblioteczką bajek – plasterków, przydatnych na różne okazje, tłumaczących wartości i wspierających w rozterkach. Przydadzą się zarówno w domu, jak i w przedszkolu, zwłaszcza, że autorka pozostawiła dorosłym wskazówki tematyczne przy każdej opowieści. A jeśli skończy się nie tylko na wspólnym czytaniu, ale i głębokiej rozmowie po lekturze – spotkanie z opowieścią z pewnością pozostawi mądry ślad w sercu.

Barbara Górecka / Dom Bajek